מהו בעצם ניתוח כפתורים? כיצד מבצעים אותו והאם אנו נרגיש בכאב כלשהו? כל המידע לגבי ההליך הכירורגי הנקרא ניתוח כפתורים, שנועד למנוע מצבים של דלקות אשר לא מפסיקות לחזור. במקרים מסוימים, לא יהיה צורך לחכות עד שתחול ירידה בשמיעה. בואו נרחיב.

ידוע כי ילדים רבים סובלים מדלקות באוזניים. למעשה, אחוז מאוד גבוה מהילדים עד גילאי חצי שנה עובר ניתוח כפתורים. ניתוח כפתורים, הוא למעשה הליך כירורגי שנועד למנוע מצבים של הצטברויות נוזלים באוזניים. לרוב, נוזלים אלו מסמנים התפתחויות או היווצרותן של דלקות אוזניים, מה שעשוי גם לפגוע בשמיעה של הילד באופן משמעותי.

 

רקע על ניתוחי כפתורים

לאחר ניתוח כפתורים, בדרך כלל השמיעה של הילד תחזור להיות תקינה ונורמטיבית. ניתוח כפתורים הוא אחד ההליכים הכירורגיים הנפוצים ביותר בעולם הרפואה, בין אם הוא מתבצע אצל ילדים קטנים או אצל מטופלים בוגרים.

הניתוח למעשה, כולל החדרה של צינוריות דקיקות וזעירות, שנועדו לייצר אוורור יעיל באזור האוזן התיכונה. באזור זה של האוזן התיכונה, עשויים להצטבר אותם נוזלים שגורמים לדלקות אוזניים ומופיעים כאשר האוזניים מודלקות. בעיה זו של הצטברות נוזלים באוזן התיכונה, מתרחשת כאשר האוורור באזור האוזן התיכונה אינו יעיל דיה, מה שניתן לפתור באמצעות ניתוח כפתורים.

מנתחים

 

התקנת צינוריות אוורור באוזן התיכונה

הצינוריות הזעירות שמותקנות באוזן התיכונה, למעשה מסייעות בייבוש אותם נוזלים שנוטים להצטבר. לפני הניתוח, יהיה על הילד או על המטופל לעבור בדיקת שמיעה. לרוב, יהיה צורך להמתין מספר חודשים עד שיינתן אור ירוק לבצע את הניתוח, היות ולנוזלים השונים לוקח זמן להתייבש.

בדרך כלל, נוזלים שמצטברים באוזן התיכונה אמורים להתייבש לאחר מספר חודשים, וזו הסיבה שממתינים עד ביצוע הניתוח. לפני הניתוח אין לאכול במשך 6 שעות או לשתות מתוקים, ויש לקחת בחשבון כי ההליך הכירורגי הנ"ל מתבצע תוך הרדמה כללית של המטופל.

 

מה מתרחש בעצם במהלך הניתוח?

במהלך הניתוח, מתבצע ניקוי של תעלת השמע של המטופל מכלל השעווה וההפרשות השונות. לאחר הניקוי של אותם נוזלים ושעווה, הרופא המנתח יכול לראות את עור התוף בבירור תחת מיקרוסקופ. כאשר עור התוף גלוי לעין המיקרוסקופית, ניתן לבצע בו חתך מאוד זעיר, שבתוכו יותקנו צינוריות האוורור, להלן הכפתורים. יש לציין כי לאחר הניתוח, לעיתים המטופל יחוש בתחושות קלות של אי נוחות, אך אין ספק כי התמורה שווה את הכול.

לאחר הניתוח, השמיעה בדרך כלל תחזור לקדמותה, הכאבים יפחתו עד כדי היעלמות טוטאלית, והמטופל ייהנה מאיכות חיים טובה בהרבה יותר. ניתוח כפתורים הוא הליך כירורגי מהנפוצים ברפואה, כך שאם אתם סובלים מירידה בשמיעה (למעלה מ-30 דציבל), אולי גם אתם זכאים לעבור את ההליך. הסירו חשש מניתוחים המוגדרים נפוצים, היות והסטטיסטיקה בהחלט לטובתכם. ניתוחים נפוצים לרוב יזכו באחוזי הצלחה גבוהים מאוד, היות וההתמקצעות בהם היא רבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *