נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מחלות נפש – הפגיעה במעגל המקורבים הראשון

לא קל להיות בן למשפחה של אדם החולה במחלת נפש.

למחלת נפש השלכות רבות ומשמעותיות לא רק על האדם החולה אלא על כל המערכת המשפחתית.

לא רק שבני המשפחה נאלצים להתמודד עם מציאות שונה ולהסתגל לשגרת חיים חדשה,

הם בעצמם חווים טלטלה רגשית וקושי נפשי ופיזי.

למרות קשיים אלה, עליהם להישאר חזקים ולעמוד כצוק איתן מול האדם החולה, על מנת להוות עבורו משענת ולספק לו תמיכה.

 

מהי מחלת נפש

מחלת נפש או הפרעה נפשית, מאופיינת בתפקוד לא נורמלי מבחינה התפתחותית, ביולוגית או פסיכולוגית. המחלה מהווה מערך של תסמינים המופיעים אצל אדם בו זמנית או בחלק מהזמן והם בעלי ממד רגשי, התנהגותי או  קוגניטיבי.  במקרים מסוימים  מדובר בשילוב של כל אלו גם יחד. ההפרעה הנפשית באה לידי ביטוי במצוקה משמעותית של האדם ופוגעת קשות בתפקוד היום יומי.

 

תפקידה של המשפחה בטיפול בנפגעי נפש

למשפחה תפקיד משמעותי עבור האדם החולה. בני המשפחה מהווים עבורו מקור תמיכה עיקרי, חיוני ומייצב, והם בעלי תפקיד מרכזי ביותר בטיפול במחלת הנפש.  בנוסף, המשפחה עשויה לתת  לאיש המקצוע המטפל מידע רב על החולה. המשפחה מספקת לפגוע הנפש תמיכה רגשית וכלכלית ומסייעת בהתמודדות היומיומית. על המשפחה מוטל עומס נפשי ותפקודי רב בשל היותה אחראית בפועל על מצבו הבריאותי והכלכלי של האדם הלוקה בנפשו.

סטיגמות חברתיות על מחלות נפש, פגועי נפש ומקורביהם
בנוסף להתמודדות האישית והמשפחתית של כל אחד מהאנשים הקרובים לאדם הסובל מהפרעה נפשית, עליהם להתמודד גם עם סטיגמות חברתיות.  גם בימינו, פגועי נפש עדיין סובלים מסטיגמות חברתיות ודעות קדומות. בעקבות סטיגמות אלו, משפחות רבות חשות בושה רבה ומשקיעות מאמצים רבים על מנת להסתיר את המחלה במשפחה.

 

על האופן בו הפרעות נפשיות של אדם אחד פוגעות במשפחות שלמות

אחת ההשפעות הקשות של הסטיגמות, היא ריחוק של הזולת ואיבוד תמיכה חברתית.

לעיתים חווים קרובי משפחה של מתמודדי נפש האשמה וביקורת מצד החברה. מול ביקורות אלו ואל מול חוסר הרגישות החברתית, נאלצים בני המשפחה גם להתמודד עם התחושות הרגשיות הקשות המשתלבות עם הכאב בהתמודדות מול המחלה של יקיריהם.  כמו כן, קיימת השקפה בציבור שהמשפחה אחראית במידה זו או אחרת על ההפרעה הנפשית של יקיריה, ולכן קרובי משפחה רבים מאשימים את עצמם שלא זיהו את המחלה ולא דאגו לחפש סיוע מקצועי לאדם הסובל בשלב מוקדם יותר. מעגל המקורבים הראשון של פגוע הנפש, לרוב יהיה זה שמתמודד עם הכאב, המתח והדאגה ונושא בנטל המנטלי הרגשי והכלכלי הנלווה לסיוע לאדם זה.

 

כיצד אשפוז פסיכיאטרי עשוי לפרק משפחות

במקרים בהם מצבו של החולה מצריך אשפוז במוסד פסיכיאטרי,  לרוב יחוו בני המשפחה תחושת אשמה כבדה וזאת על אף שפעלו לטובתו של החולה. ייתכנו מקרים בהם בני משפחה של חולים במחלת נפש עשויים לחוות תחושת אבל ואובדן ממש כמו במקרה מוות.

 

מחלות נפש וההשלכות על התא המשפחתי כתלות בשינוי חברתי

אם אנו כחברה, שואפים ליצור עולם טוב יותר לנו ולילדינו, עלינו להשתחרר מהסטיגמות החברתיות הנלוות להפרעות נפשיות. עלינו להבין שמחלת נפש היא לא מחלה מדבקת. מדובר בקושי שהתדפק על דלתם של אנשים נורמטיביים ומאלץ אותם להתמודד עם אין סוף אתגרים ברמה היומיומית.  תפקידנו כחברה הוא לעזור ולתמוך בפגועי הנפש ומעגל המקורבים שלהם, ללא שיפוטיות עד כמה שניתן.

מידע נוסף על אפשרויות סיוע לפגועי נפש ובני משפחתם, ניתן למצוא במגזין ראש בריא.

 

אמא וילדה

רופאים מומלצים להשתלת שיער
רופאים מומלצים להשתלת שיער

כאשר שוקלים השתלת שיער, מציאת הרופא המתאים היא חיונית לתוצאה מוצלחת ומשביעת רצון. ישראל הפכה ליעד פופולרי להליכי השתלת

שמני עיסוי
7 שמני עיסוי מומלצים

טיפול בעיסוי זוכה להכרה רחבה בזכות היתרונות הבריאותיים הרבים שלו, כולל הפגת מתחים, הרפיה וטיפול בכאב. מרכיב מכריע אחד

טיפול בילדים
כיצד בוחרים מטפל לילד?

בתור הורים, בחירה של מטפל לילד היא אחת הבחירות הכי חשובות שאתם יכולים לעשות ביחס אליו. האתגר המרכזי הוא