נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

האם ניתן להיגמל מאוקסיקונטין לבד?

התמכרות זה משהו בלתי נשלט הגורם לחזור על פעולה שוב ושוב, גם אם מנסים להתנגד לה. ישנם מגוון דברים ופעולות שאליהן ניתן להתמכר כמו חיתולים לתינוק, התמכרות לספורט, והתמכרות לסמים ולתרופות. הגמילה היא התהליך בו האדם משתחרר מהתלות וחוזר להיות שולט על חייו. אוקסיקונטין היא תרופה שעלולה לגרום להתמכרות למי שנוטל אותה, וחשוב להכיר את דרכי השימוש בה. כיום יש הרבה דרכים ושיטות לגמילה מדברים מסוימים, בין אם במוסד מוסדר או עם הכוונה וביצוע אישי לבד.

 

מה היא גמילה?

גמילה היא תהליך של השתחררות מתלות כלשהו, זה יכול להיות התמכרות או הרגל למשהו מסוים, כמו עישון או חיתולים לתינוק. איך עובד תהליך הגמילה? יש 2 אפשרויות עיקריות – התהליך יכול להתבצע באמצעות הפסקה מוחלטת של ההתמכרות, אופציה נוספת ושונה היא  ירידה הדרגתית בשימוש בגורם התלות עד למצב בו האדם אינו תלוי בו יותר. לאחר שהגוף רגיל לקבלת החומר באופן תדיר, היעדרותו גורמת לתסמינים שונים על הגוף. תסמינים אלו יכולים להיות גופניים או נפשיים, ולעיתים קרובות גם וגם. זמן הגמילה יכול להימשך בין מספר ימים בודדים ועד ליותר משנה.

 

מה זה אוקסיקונטין (אוקסיקודון, Oxycontin)?

אוקסיקונטין היא תרופה, מסוג משכך כאבים ממשפחת האופיואידים.  אוקסיקונטין מתאים לטיפולים בכאבים בינוניים עד חזקים, כמו סרטן, כאבי מחלות כרוניות, כאבי פציעות קשות וכאבים לאחר ניתוח. התרופה אוקסיקונטין נמכרת בעולם המסחרי תחת שמות שונים: פרקודן, פרקוסט, רוקסיפרין, אנדוסט, אוקסיקודון.

 

חשש להתמכרות

חשוב להכיר כי תרופות רבות ממשפחת האופיואידים עלולות לגרום להתמכרות, בעיקר אם מדובר בשימוש ממושך. קיים החשש כי שימוש בתרופות אלו יגרור שימוש לרעה וגם למינון־יתר. עקב כך, נקבעו כללים מסודרים וחוקים המגדירים לרופאים ולרוקחים כיצד לרשום את התרופה וכיצד לנפק אותה ללקוח. קיימים דפי מידע מסודרים שנקבעו על פי משרד הבריאות ומסבירים כיצד יש להשתמש בתרופה זו באופן בטוח.

 

דרכי גמילה נפוצות

כל התמכרות שמזיקה לבריאות גופינו ונפשנו היא בעייתית ויכולה להרוס את חיינו. כל אדם שמחליט לקחת את עצמו בידיים מבין מהר מאוד כי הדבר לא קל בכלל. ישנן כמה דרכים להיגמל כיום.

  • מרכזי גמילה – מוסד מוסדר בו המטופל מקבל תכנית אישית וטיפולית המסייעת לו לעבור את תהליך הגמילה בצורה הטובה ביותר. בדרך כלל במרכזים ילוו אנשי מקצוע ויתמכו במטופל. ישנם מרכזים פתוחים אליהם המטופל מגיע והולך לפי הצורך ולפי הטיפולים. קיימים גם מרכזים סגורים בהם המטופלים במצב קיצוני יותר, ונשארים בתור המוסד לאורך זמן ממושך.
  • גמילה באופן פרטי – קיימות שיטות לטיפול בגמילה באופן עצמאי, ייתכן שעם תמיכה מקצועית. לדוגמא גמילת ילד מחיתולים, ישנן דרכים לעשות דרך עצמאית ולהצליח לגבור על ההתמכרות.
  • רפואה מתקדמת – קיימים גם מכונים העוסקים בטיפולי גמילה באמצעות שיטות חדשניות המאפשרות גמילה מחומרים מסוכנים כמו גמילה מאוקסיקונטין.

 

לסיכום

אוקסיקונטין, כמו תרופות וחומרים אחרים מסוכנים, יכול להביא למצב של התמכרות. כמו שאר ההתמכרויות, תהליך הגמילה תלוי ברובו במטופל, ברמת הרצינות וכוח הרצון שיש לו. קיימות מגוון דרכים ושיטות לגמילה, שבחלקן ניתן לעשות זאת באופן עצמאי.

חפיסת כדורים

 

רופאים מומלצים להשתלת שיער
רופאים מומלצים להשתלת שיער

כאשר שוקלים השתלת שיער, מציאת הרופא המתאים היא חיונית לתוצאה מוצלחת ומשביעת רצון. ישראל הפכה ליעד פופולרי להליכי השתלת

שמני עיסוי
7 שמני עיסוי מומלצים

טיפול בעיסוי זוכה להכרה רחבה בזכות היתרונות הבריאותיים הרבים שלו, כולל הפגת מתחים, הרפיה וטיפול בכאב. מרכיב מכריע אחד

טיפול בילדים
כיצד בוחרים מטפל לילד?

בתור הורים, בחירה של מטפל לילד היא אחת הבחירות הכי חשובות שאתם יכולים לעשות ביחס אליו. האתגר המרכזי הוא