הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

סימפטומים | תסמינים של מחלת הצליאק

סימפטומים | תסמינים של מחלת הצליאק

עשרות אלפי ילדים וכן מבוגרים בישראל חולים במחלת הצליאק ואינם יודעים זאת. המחלה גורמת למגוון רב של סימפטומים כגון: שלשול, עצירות, חוסר תיאבון, אנמיה, חיוורון, אפטות ומחלות בדרכי הנשימה. מחלת הצליאק מקושרת עם מחלות בטווח רחב כגון מחלות בדרכי העיכול, מחלות בדרכי הנשימה כגון אסתמה, בעיות הורמונאליות, מחלות סרטן (בעיקר סרטן המעי הגס, לימפומה ואדנוקרצינומה), בעיות התפתחות אצל ילדים ועוד. המחלה מכונה "מחלת אלף הפנים" משום מגוון הסימפטומים הרחב להם גורמת המחלה. ניתן לאבחן ולמנוע את הסימפטומים בקלות. אין אפשרות לרפא את המחלה, אך אפשר בהחלט למנוע את התפרצותה, ניתן לצמצם את סבלם של הפעוטות ואת הסיכונים הנלווים, באבחון פשוט בקופת החולים. הטיפול היחיד הקיים במחלת הצליאק הוא שמירה על תזונה נכונה.

על פי ההערכות, עשרות אלפים לוקים במחלת הצליאק בישראל ולא מודעים לכך, פשוט משום שהם לא סובלים מתסמיני המחלה – רגישות גלוטן. בהערכה גסה 1% מהאוכלוסייה בישראל חולה במחלת הצליאק ואחוזים רבים סובלים מרגישות לגלוטן שאינה צליאק (שאינה באה לידי ביטוי בנוגדנים בדם). בשנים האחרונות התברר שהמחלה עשויה לפרוץ בכל גיל, כולל בקרב קשישים – רגישות לגלוטן בגיל מבוגר, והיא לא חולפת. כלומר, נכון להיום מדובר במחלה כרונית, לכל החיים.

צליאק היא מחלה תורשתית, ואנשים שבמשפחתם יש חולי צליאק מצויים בסיכון מוגבר ללקות בה. ישנם מצבים של רגישות לגלוטן שאינה צליאק (שאינה מאובחנת בבדיקת דם). מחלת הצליאק לא שכיחה במידה זהה בכל העולם: בישראל, באירלנד ובשבדיה שכיחות המחלה גבוהה יחסית, בעוד שביפן, בסין ובקרב מי שמוצאו מאפריקה שכיחותה נמוכה.

איך בודקים צליאק – איך בודקים רגישות לגלוטן

פשוט מאוד לאבחן צליאק. האבחון כולל בדיקת דם סרולוגית, שבה מאותרת בדם נוכחות של ארבעה נוגדנים נגד המרכיב גליאדין. אבחון מוחלט דורש גם בדיקה פתולוגית של חלק מהמעי, תחת מיקרוסקופ (ביופסיה), שמוכיחה שהשינויים ברירית המעי תואמים את מחלת הצליאק.

איך בודקים רגישות לגלוטן – להבדיל מצליאק, אין אפשרות לבדוק רגישות לגלוטן בבדיקת דם בקופ"ח שהרי הגוף אינו מפתח נוגדנים ספציפיים. ישנם בדיקות אחרות המתבצעות במעבדות פרטיות הנותנות אינדיקציה למצב של רגישות לגלוטן.

נשאלת השאלה מדוע לא מתבצעת באוכלוסייה בישראל בדיקה למחלת הצליאק? לדברי משרד הבריאות: בהולנד נערכה הערכה של עלות-תועלת של בדיקות סקר לאיתור צליאק, ותוצאותיה לא הצדיקו את ביצוע הבדיקה. לכן מקובל היום שהבדיקה מומלצת רק לילדים בקבוצות סיכון. נכון להיום אין אף מדינה שמבצעת בדיקת סקר לאיתור צליאק לכלל אוכלוסיית הילדים. לאור זאת, אין הצדקה להכניס את הבדיקה הזו לישראל כבדיקת סקר בשלב הזה.


בדיקות דם לצליאק


באפשרותך להתחיל תהליך לשינוי תזונתי יחד איתי צור קשר 

לתיאום פגישה 054-8091279

 


חזרה למחלת הצליאק >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
מאמרים קשורים
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת