הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

היפראקטיביות וגלוטן – מה הקשר

היפראקטיביות וגלוטן – מה הקשר
 

כפי שהזכרתי ישנם אין סוף שיטות טיפול במצבי היפראקטיביות ואני מניחה שאתם מעניקים את הטוב ביותר שאתם מאמינים בו לילדכם, אבל, מעבר לטיפולים הללו כדאי לתת את הדעת גם לתזונה שלו. אנו כבר יודעים שמזונות מסוימים יכולים להוות רעל לאדם אחד כשאצל אדם אחר זה לא יהווה בעיה, אנו כבר יודעים שחוסר של מרכיב מסוים אצל תינוקות יכול לגרום לפגיעה מוחית עד מוות – להזכירכם את ויטמין ה-B מתחליף החלב 'רמדיה'?!  אנחנו גם יודעים שצריכה מופרזת של סוכר, צבעי מאכל וחומרים משמרים משגעת את הילד והופכת אותו לאנרג'ייזר. וכל זה מגובה במחקרים מדעיים. אנחנו גם יודעים מה גורמים החומרים המצויים בחיטה לילדים ועל כך ארחיב במאמר זה.

מה יש בחיטה הגורם לבעיות כה רבות? - בחיטה יש פפטידים (חלבונים) הזרים לגופינו, וביניהם כאלו בעלי פעילות דמוית אופייטים (דמויי אופיום). אלה הם שרשראות קטנות של חומצות אמינו שמערכת העיכול אינה מצליחה לפרק עד הסוף. לכן  גורמת לתגובה במערכות שונות בהם יש קולטנים לאופיום וזה בעיקר במוח.  הוסיפו לזה צריכה גבוהה של סוכרים (ממתקים וחטיפים) הגורמת לעליות וצניחות חדות של הסוכר בדם, הוסיפו שומני טראנס המצויים במזונות מעובדים והרי לכם מוח בהרכב לא מאוזן הגורם לילד להתנהגות שאינה מאוזנת ובריאה בעליל. רכיב נוסף המצוי בחיטה הינו הגלוטן המוכר והידוע בנזקים הגדולים שהוא מחולל בגוף נזקים פיזיים ומנטאליים.

במחקרים נמצא שיש קשר בין ADD (הפרעת קשב וריכוז) למחלת צליאק. מחקר אחר מצביע כי חולי צליאק נטו לפתח הפרעות נוירולוגיות כמו ליקויי למידה, עיכוב התפתחותי, ADHD (היפראקטיביות), אטקסיה (אי סדירות בקצב התנועתי), היפוטוניה (ניוון שרירים) ועוד. המחקרים התבצעו בקרב חולי צליאק, תארו לעצמכם מה היו התוצאות אילו היו עורכים מחקר בקרב רגישים לגלוטן – סביר להניח שהתוצאות היו הרבה יותר דרמטיות בהתחשב בעובדה שכ-50% מהאוכלוסייה רגישה לגלוטן החיטה. חשוב לציין שנזקי החיטה הם רב מערכתיים, רבים ומגוונים ולא קשורים רק למערכת העצבים כמו הבעיות הנוירולוגיות שציינתי.

 'הכל מתחיל בתזונה' – משפט מפתח שיש לו השלכה ישירה למחלות רבות וגם למצבים של היפראקטיביות אצל ילדים. בין אם ילדכם מקבל טיפול תרופתי ואם הוא רק החל לקבל את התרופה תסכימו איתי שכדאי לעשות ניסיון למשך 30 יום וזה באמת אינו מצריך צעדים קיצוניים לביצוע. גם אם מינון התרופה ירד זה יצמצם את תופעות הלוואי וכבר הרווחתם. תהליך לשינוי תזונתי מבטיח לכם שתשיגו תוצאות ארוכות טווח הרבה מעבר לבעיות התנהגותיות, חברתיות וכן הישגים בלימודים.

התזונה המומלצת ביותר לילדים היפראקטיביים מבוססת על מזון טרי וטבעי (כזה שאינו מכיל חומרים משמרים, צבעי מאכל, משפרי טעם כמו מונוסודיום גלוטמט וכדומה). כשאתם מגיעים לרשתות השיווק הימנעו מ'מלכודות', ישנם מוצרים רבים שהכיתוב "מכיל רכיבים טבעיים בלבד" או "מזון טבעי ובריא" מתנוססת על גבי האריזה. בו בזמן שברשימת הרכיבים אתם יכולים למצוא רמת סוכר או נתרן (ואגב אלה גם חומרים טבעיים) ברמות גבוהות בטירוף. העובדה שהוסיפו לדגני בוקר רשימת ויטמינים ארוכה לא הופכת את המוצר למזון בריאות. כשמוסיפים למוצר מזון כל כך הרבה ויטמינים השאלה שאני שואלת את עצמי לאן נעלמו הויטמינים שהיו בו מלכתחילה?! זה אומר רק דבר אחד שהמזון הזה כל כך מעובד שחייבים להחזיר לו את כל מה שנעלם בדרך. מוצר מעובד ומועשר (בויטמינים ומינרלים, סיבים תזונתיים וכדומה) אינו דומה למזון האמיתי הטרי שלא עבר עיבוד ומכיל את כל הערכים התזונתיים באופן מאוזן ונכון כך שיכול להיטמע ולהיספג ולתרום לגוף את כל מה שהוא צריך.

 כשאתם עורכים קניות, עשו לכם הרגל קבוע כל מוצר שאתם אוחזים בידכם בדקו את האותיות הקטנות ברשימת הרכיבים ואם אתם מוצאים שם יותר מדי מילים שאינם מובנות לכם וותרו עליו הוא מכיל חומרים שאתם לא רוצים שייכנסו לגופו של ילדכם. הציבו גבולות תזונתיים, הכניסו הביתה רק את המזונות הבריאים והנכונים. הרבו בשיחות מוטיבציה עם הילד, אני מוצאת שילדים הם אנשים 'קטנים' עם הבנה ואינטליגנציה שאסור לזלזל בה, הם מסוגלים לקחת אחריות על בריאותם מתוך הבנה עמוקה של השפעת מזון כזה או אחר עליהם. אני עובדת עם ילדים עם רגישות ואי סבילות למזונות או צליאק ואני רואה שהם מקבלים זאת בגבורה ובהבנה עמוקה. גם ילדים היפראקטיביים מבינים את השפעת המזון על מוחם וגופם ורוצים לחוות הצלחות והישגים.
 
לסיכום - עם הגילוי וההבנה שאתם מתמודדים עם ילד היפראקטיבי אתם חייבים לעשות שינויים בבית, זה אמנם לא קל אבל חייבים לתת לילד את התחושה שהוא אינו חריג וזה אינו מכביד על כלל הבית. נהפוך הוא, מקבלים את הכל בפרופורציה ותמיד לחשוב שיש צרות גדולות מאלה. ילדים מסתגלים מהר לשינויים ולומדים מאיתנו איך להתמודד עם מצבים בחיים. כאשר הורים משדרים את המסר הנכון, הילד משלים עם המגבלה ומתרגל בקלות רבה יותר לכללים הנדרשים ממנו.אני ממליצה בחוםלהיעזר עם איש מקצוע שילווה אתכם ויראה לכם את הדרך לתהליך השינוי התזונתי הנכון.

 
הטיפול הטבעי משפר את יכולתו של הילד לקשב וריכוז וכן מפחית אי שקט ע"י שינוי תזונתי, פורמולות צמחי מרפא, תוספי תזונה וכן תמציות פרחי באך בהתאם לצורך. הורים רבים מדווחים על שינוי מהותי של התנהגות הילד תוך זמן קצר. 
צרו קשר לתיאום פגישה 054-8091279חזרה להפרעות קשב וריכוז >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת