הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

תרופות או drugs - מה נכון יותר

תרופות או drugs - מה נכון יותר
 

איך אומרים באנגלית תרופות? -  המילה היא drugs שמשמעה סמים, ופירוש הדבר שלא אומרים לנו את האמת לאמיתה לגבי התרופות. תרופה אמורה לרפא את המחלה אך בפועל תרופה רק מטשטשת את הסימפטום ולא מטפלת בשורש הבעיה. לכל תרופה יש תופעות לוואי הרשומות באותיות הקטנות בעלון לצרכן. תופעות הלוואי נובעות, בדרך כלל, מלקיחה ממושכת לאורך שנים, ולעתים לכל החיים. ככל שמתרחקים מגיל 40 אחוז המשתמשים בתרופות כרוניות (לכל החיים) עולה למימדים נוראיים. מי המרוויח הגדול, ברור שלא אנחנו האדם הקטן אלא חב' התרופות ומערכת הבריאות הנמצאים ביחסי גומלין ואינטרסים עסקיים משותפים.

התרופות הנמכרות ביותר הן: תרופות לבעיות יתר לחץ דם כגון חוסמי בטא כגון אטנולול, מטופרולול ועוד או תיאזידים-משתנים. תרופות למחלות לב כגון חוסמי ACE כגון קפטופריל, אנלפריל ועוד. תרופות לכולסטרול ושומנים בדם ממשפ' הסטטינים כגון סימבסטטין, ליפיטור ועוד. תרופות למחלת הסוכרת כגון מטפורמין, גלוקופאג' ועוד. תרופות לדלקות פרקים כגון פלקווניל, פרדניזון, מטטרוקסט ועוד. תרופות לאוסטיאופורוזיס כגון פוסאלאלן, אקטונל, אויסטה ועוד. תרופות למחלות במערכת העיכול כגון נוגדי חומצה כמו  לוסק, אומפרדקס ועוד. ויש עוד אינסוף תרופות למחלות הנמכרות במיליארדים, לצערי.

תופעות לוואי מופיעות זמן קצר לאחר לקיחת התרופה והתגובות המיידיות הכי נפוצות הן: עייפות, חולשה, מצבים נפשיים ירודים כגון דיכאון וחרדות, תגובה במע' העיכול כמו כאבי בטן, גזים, שלשול או עצירות, כיבים בקיבה או בתריסריון, כאבים בשרירים, בעיות במערכת הנשימה  כמו אסתמה שיעול ועוד. תופעות לוואי אלה, בדרך כלל, כתובות באותיות הקטנות בעלון לצרכן. אבל למי יש כוח וזמן לקרוא ולהתעמק.

מה לא כתוב באותיות הקטנות בעלון לצרכן של התרופות? -  אינפורמציה על ההשפעות בשימוש ארוך טווח בתרופות  והאפקט המצטבר שלהן. שימוש ממושך בתרופות מביא איתו, לעתים, תופעות לוואי כשהתגובה מושהית ולא מיידית. זה נובע מגרימת עומס על הכבד, שיבוש ספיגת המזון במעיים ובכך מחסור של נוטרייאנטים בגוף, פגיעה בפלורת המעיים (החיידקים הידידותיים), פגיעה במערכת החיסון ובעמידות הגוף, הפרת האיזון ההורמונאלי, עלייה במשקל וקושי בירידה במשקל, פגיעה בצפיפות העצם (אוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס) ועוד. מה גם שהגוף מפתח עמידות לתרופה ואז יש צורך להעלות את המינון ופירוש הדבר שעם השנים המטופל יימצא את עצמו עם רשימה אינסופית של תרופות נוספות.

בואו נכיר את תופעות הלוואי של חלק (ממש קטנטן) מהתרופות:

אקטמרה | ACTEMRA – בשנים האחרונות פיתחו תרופה ביולוגית (הדור החדש) לטיפול בדלקות מפרקים. את התרופה הזו, בדרך כלל, נותנים ביחד עם הפלקווניל על מנת שתהיה השפעה ממשית על המחלה. תופעות הלוואי החמורות הן: זיהומים חמורים, דלקות במערכת העיכול ותגובות רגישות-יתר, כולל רגישות יתר לחלבונים. תופעות הלוואי הנפוצות הן: זיהום בדרכי הנשימה העליונות, דלקת של האף והלוע, כאבי ראש, יתר לחץ דם ועליה ברמות אנזימי כבד. עליות אלו היו לרוב קלות והפיכות, ללא עדות לנזק כבדי או השפעה אחרת על התפקוד הכבדי. שינויים מעבדתיים, כולל עליה ברמות שומנים בדם (כולסטרול כללי, LDL, HDL וטריגליצרידים) וירידה בספירות נויטרופילים וטסיות, תועדו בחלק מהמטופלים, ללא קשר לתוצאות הקליניות. טיפולים המדכאים את מערכת החיסון, דוגמת ACTEMRA, עלולים להגביר את הסיכון לממאירויות. זה מה שמצוין בעלון לצרכן, בשימוש התרופה לטווח ארוך המטופל יגיע לתרופות נוספות משום שברור שיתפתחו עוד כהנה וכהנה בעיות.

פוסאלאן | אקטונל – אותה תרופה בשם מסחרי אחר ושייכים לקבוצת הביספוספונטים. מטרת התרופה לעצור את הידלדלות העצם במצב של אוסטיאופורוזיס. מאחר שהביספוספונטים מתפנים דרך הכליות, לא נותנים אותם לחולים הסובלים מאי ספיקות כליות, שכן עלולה להתרחש אצלם ירידה נוספת בתפקוד הכלייתי. קיים סיכון נדיר ביותר להפרעה חולפת בתפקודי הכבד לאחר הפסקת הטיפול. סיכון נדיר קיים גם לשברים בעצמות הארוכות, כנראה כתוצאה מנטייה גנטית. התרופות עלולות גם לגרום לתופעות לוואי בדרכי העיכול העליונות כולל נזק לרירית הוושט עקב ה-PH החומצי ועקב כך לגרום לצרבת ולכיבים בוושט. במקרים חריגים עלולים הביספוספונטים לגרום נזק לרירית הוושט ב-PH חומצי עד כדי כיבים משום כך, ובהתחשב בספיגה הנמוכה שלהם, יש להקפיד על הוראות נטילה: לקחתם דבר ראשון בבוקר, עם כוס מלאה מים, ולמשך חצי שעה אחר כך לא לשכב ולא לאכול.

לוסק | אומפרזול | אומפרדקס – אותה תרופה בשם מסחרי אחר. ניתנת לבעיות צרבת, כיבים בקיבה וכן הלאה. ומטרתה להפחית את הפרשת החומצה ההידרו כלורית בקיבה כמו לכל תרופה גם לתרופה זו יש תופעות לוואי. רובן שכיחות כמו כאב ראש, שלשול, עצירות, כאבי בטן, בחילה, הקאות וגזים. תופעות לוואי נדירות יותר יכולות להיות סחרחורות, תחושת נימול, הפרעות שינה, מחלת כבד, פריחה וגירוד, גדילת שדיים בקרב גברים, יובש בפה, פטריות בפה או בגרון, אלרגיה, קוצר נשימה, התנפחות הפנים, השפתיים, הלשון והגרון, חום, כיבים בפה ועוד. כל זה כתוב בעלון לצרכן.

 שימוש בתרופות הללו לטווח ארוך יכולות לגרום לנזקים נוספים ולמחסורים של ויטמינים ומינרלים. דוגמה קלאסית זה המחסור של ויטמין B12 שמאוד שכיח באוכלוסייה ובעיקר אצל הנוטלים תרופות אלו. הסיבה המרכזית לחוסר הספיגה זה העדר החומצה ההידרו כלורית בקיבה הנחוצה להובלת הוויטמין לאתר הספיגה שלו במעי.  העדר החומצה ההידרו כלורית בקיבה גורמת גם לחוסר ספיגה של הסידן והמגנזיום מה שמוביל להידלדלות עצם ובהמשך לתרופות נוספות.

סימבסטטין | ליפיטור | קרסטור – תרופות ממשפחת הסטטינים הניתנות לטיפול בכולסטרול גבוה. תרופות אלה עובדות במנגנון עיכוב האנזים האחראי על ייצור של ה-LDL הלא הוא הכולסטרול הרע. עם חסימתו של האנזים, נחסם גם ייצורו של ה'קו אנזים Q10',  חומר זה נמצא בכל תא בגופנו, ויש לו תפקיד חשוב בהפקת אנרגיה בתאים. זהו ככל הנראה הגורם לכאבי ולחולשת השרירים. כאבי שרירים או שרירים מוחלשים הם מתופעות הלוואי העיקריות לתרופות אלה. תופעות לוואי נוספות ופחות ידועות הן בעיות קוגניטיביות כגון איבוד זיכרון, נוירופתייה, תפקוד לקוי של הלב, הכליות והכבד ואף קשיים בתפקוד מיני.

 לסיכום: אחרי תופעות הלוואי הללו אני תוהה מי המטורף שמעז להתקרב לחומרים הכימיים המסוכנים הללו. האם לא יותר פשוט למנוע את המחלות הללו? כנטורופתית אני, כמובן, מציעה למטופלי שהתזונה תהיה הבחירה הראשונה לטיפול במחלות ובהמשך נשנה את אורח החיים באופן הדרגתי תוך התאמה להרגלים וכן הלאה. אני מציעה מסגרת הכוללת ייעוץ, הדרכה וליווי וכך קל יותר להיכנס למסלול של אורח חיים בריא. המסלול כולל תזונה עשירה בנוטריינטים טבעיים ומזינים, מנקים ומאזנים תוך התאמה ספציפית. התרופות שלי הם מיצי ירקות, תוספים שונים וכמובן צמחי המרפא שבאים לעזרתנו עם החומרים הפעילים שלהם והכל רק מהטבע.

  אזהרה - אין להסיר את התרופות על דעת עצמכם וללא התייעצות הרופא המטפל. 

 מהי נטורופתיה
אוסטיאופורוזיס
דלקת פרקים

באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 

לתיאום פגישה 054-8091279


חזרה למאמרים >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
מאמרים קשורים
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת