הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

סטטינים להורדת כולסטרול? אפשר גם אחרת

סטטינים להורדת כולסטרול? אפשר גם אחרת

אם היו אומרים לכם שאפשר להוריד את רמות הכולסטרול, ובכלל למנוע מחלות רבות ושונות באמצעי זמין ופשוט מאוד, הייתם מאמינים? - באמצעות שינוי תזונתי! באמצעות תזונה בריאה הכוללת בתוכה ערכים תזונתיים רבים ומותאמת לכל אחד ואחד מכם באופן ספציפי בהתאם למחלה, בעיה, בהתאם לרקע תורשתי, בהתאם לגיל, מין ומצב נפשי. התזונה של האדם המודרני כוללת בתוכה, בדרך כלל, מזון מהיר וזמין שאין בו הרבה מלבד "קלוריות ריקות" ועל כך הוא משלם בבריאותו. זה אותו אדם שיש לו מספיק כסף כדי לאכול בכל יום בשר וביצים, אבל אין לו זמן להכין סלט ירקות או לבשל נזיד עדשים.

אני רוצה להתמקד בעניין שלשמו התכנסנו והוא הכולסטרול והטיפול בו. אז מהו כולסטרול? הכולסטרול הוא שם כולל למולקולות שומן שמיוצרות בכבד בגופנו ומגיעים משני מקורות פנימי וחיצוני. מקור פנימי הם תאי הכבד המייצרים 70% מכמות הכולסטרול בגוף, 30% מהכולסטרול מגיע לגוף ממקור חיצוני, הווה אומר, מהתזונה. הכולסטרול קיים במזונות שמקורם מן החי כגון בשר, דגים, מוצרי חלב וביצים ואינו קיים בצומח. אם כי יש גם שמנים צמחיים רעים, כגון מרגרינה (שומן טרנס) או שמנים מחומצנים שעברו טיגון וגם הם מהווים גורמים להיווצרות כולסטרול ברמה גבוהה. לשומן הכולסטרול יש תפקידים והוא חיוני ביותר לבריאות המוח, לתאי הגוף, למערכת ההורמונאלית ועוד.

הורדת כולסטרול ושומנים בדם


כשרמת הכולסטרול ה"רע" (LDL) - גבוהה מדי, האדם חשוף לפגיעה מצטברת בכלי הדם בהם מתפתחת דלקת כתוצאה משקיעת השומנים הללו והצטברות פלאק טרשתי. כלומר, רובד משקעים ורכיבי דלקת שפוגעים בגמישותם של כלי הדם, חומרים אלה כאשר נצמדים לכלי הדם אינם מאפשרים זרימת דם חלקה ותקינה. מצב זה עלול, בין היתר, לגרום ליתר לחץ דםלהצרות העורקים או לשחרור גושי פלאק לזרם הדם. מצב זה עלול להגביר את הסיכון לאירועי לב, שבץ מוחי ועוד.

 

התוצאות התקינות של בדיקת דם לכולסטרול הרע (LDL) הן: 160-60 מ"ג לד"ל. התוצאה האופטימאלית היא 100 מ"ג לד"ל, כאשר מתקבלת תוצאה גבוהה יותר יש להניח כי עולה הסיכון למחלות לב וכלי דם. כאשר קיימים גורמי סיכון כגון עישון, השמנה, סוכרת ועוד הערכים צריכים להיות נמוכים יותר.

 

מדד נוסף שמשפיע על הרמה המומלצת של הכולסטרול ה"רע" (LDL) הוא רמתו של הכולסטרול "הטוב" (HDL). תפקידו של הכולסטרול הטוב הוא לאסוף עודפי כולסטרול מהתאים ומכלי הדם ולהחזירם לכבד ממנו באו. ככל שרמת הכולסטרול הטוב גבוהה יותר, כך קטן הסיכון לטרשת העורקים. תוצאה הגבוהה מ-60 מ"ג לד"ל מורידה את הסיכון למחלות לב וכלי דם. רמה נמוכה של כולסטרול טוב (פחות מ-40 מ"ג לד"ל) מעלה את הסיכוי למחלות לב וכלי דם.

 

כשרמת הכולסטרול הרע גבוהה התרופה או האופציה הראשונה המומלצת על ידי רופא המשפחה בקופ"ח היא תרופה ממשפ' הסטטנים (סימוביל, ליפידל וליפיטור, קרסטור ועוד) אלה התרופות הכי פופולאריות והכי נמכרות בבתי המרקחת. הן מהוות כ?6.5% מנתח שוק התרופות הכללי. חברות התרופות המייצרות אותה מגלגלות מיליארדים ואין בכוונתם להפסיק את ייצור ה"זהב" הזה, מן הסתם.

 

על קשרי הגומלין בין חב' התרופות לבין רשויות הבריאות כגון רופאים בקופות ובתי החולים אנחנו יודעים מזמן אך אין לאל ידינו להושיע. כשיש תוכנית בטלוויזיה בנושא קמה מהומה רבתי והרבה רעש, אך זה מסתיים מהר בקול דממה דקה. בתוכנית ראינו איך מערכת הבריאות ניזונה מחברות התרופות ואני מניחה שזה לא קורה רק בארץ, זה וודאי קיים בכל העולם. מסתבר שהאינטרס הבריאותי של האזרח מטשטש ע"י איזו הטבה שקיבל רופא או מוסד זה או אחר מחברת התרופות.

 

תופעות הלוואי בשימוש בסטטינים עבור הורדת כולסטרול ושומנים בדם :

 

איך תרופות אלה פועלות? - הסטטינים מדכאים את פעולתו של אנזים בכבד שנקרא HMG-CoA Reductase, שיש לו תפקיד חשוב בייצור הכולסטרול בגוף. בכך הם גורמים לירידה משמעותית ברמות הכולסטרול הרע (LDL). כשחוסמים את פעולתו של האנזים, נחסם גם ייצורו של ה'קו אנזים Q10', חומר זה נמצא בכל תא בגופנו, ויש לו תפקיד חשוב בהפקת אנרגיה בתאים. זהו ככל הנראה הגורם לכאבי ולחולשת השרירים.

כאבי שרירים או שרירים מוחלשים הם מתופעות הלוואי העיקריות לתרופות אלה. למרות שכאבי שרירים או שרירים מוחלשים נשמעים כדבר נורמאלי שכל אחד עלול לסבול ממנו אך כתוצאה מהאופן בו התרופות הסטטיניות פועלות על הגוף, אנו יודעים שהסיבות נעוצות בשימוש בהם. תופעות לוואי נוספות ופחות ידועות הן בעיות קוגניטיביות כגון איבוד זיכרון, נוירופתיה, תפקוד לקוי של הלב, הכליות והכבד ואף קשיים בתפקוד מיני.

 

כאבי שרירים המכונה Rhabdomyolysis – זהו מינוח רפואי להופעת סיבי שריר בזרם הדם. התסמינים הם כאבים בכתפיים, בלסת או בגפיים. כאבי השרירים נובעים מפירוק רקמות שגורמים הסטטינים. כאשר רקמות השריר מתפרקות, הגוף חייב לסלק את חומרי הפסולת העודפים. מוצרי פסולת יכולים ליצור עומס על הכליות ולגרום לבעיות חמורות יותר.

 

נוירופתיה - נוירופתיה זוהי תקלה של מע' העצבים ההקפית המתרחשת ללא דלקת. נוירופתיה מתרחשת בשל גורמים כמו פגיעה בעצבים ע"י תאונות או מחלות שונות כמו סוכרת ומחלות כליה. הופעתם של חומרים רעילים בגוף, היא דרך נוספת בהם הנוירופתיה יכולה להתרחש. שימוש בתרופות הסטטינים משבש את תפקוד מע' העצבים ההקפית. הצטברות של סטטינים בגוף עלולה לגרום לנוירופתיה אצל אנשים מסוימים וחולשת שרירים יכולה להיות תסמין של נוירופתיה. תסמינים של נוירופתיה הם: עייפות, קושי בהליכה, קוצר נשימה ועוד.

 

אובדן זיכרון - בעוד שכאבי השרירים הם בעיה מוכרת, תופעת הלוואי של בעיות קוגנטיביות הרבה פחות מוכרות, הן לרופאים ובוודאי לחולים. במחקרים שנעשו על שימוש בסטטינים, מטופלים דיווחו על התסמינים הללו: חוסר יכולת להתרכז, שינויים במצב הרוח, איבוד זיכרון עד מצב קיצוני עד כדי שכחה שנמשך 6-12 שבועות. תופעות הלוואי הללו עברו לאחר הפסקת התרופות.

 

חשוב להדגיש כי הסיכון לפתח תופעות לוואי עולה עם הגיל. כך שבטיפול בתרופות ממשפ' הסטטינים באנשים מבוגרים מעל גיל 70 ובאלו הסובלים ממחלת לב הסיכון לתופעות לוואי גבוה.


המלצות לטיפול טבעי

כנטורופתית אני, כמובן, מציעה למטופלי שהתזונה תהיה הבחירה הראשונה לטיפול בכולסטרול גבוה (ושומנים בדם) משולבת עם פעילות גופנית נמרצת) שמעלה את רמתו של הכולסטרול "הטוב" (HDL). האמצעי האולטימטיבי והבדוק ביותר למנוע חמצון הכולסטרול בעורקים הם המזונות שלנו - מהטבע באהבה וזה היום גם מוכח במחקרים רבים. נמצא שירקות ופירות יכולים להיות מקרצפי העורקים ופותחי הסתימות. אני ממליצה על מזון טרי ולא מעובד, דל בשומנים מהחי (אם בכלל), עשיר בסיבים תזונתיים אשר סופחים שומנים ממע' העיכול, ובנוגדי חמצון שיסייעו בצמצום ומניעה של תהליכי הדלקת שמתפשטת בכלי הדם ובאיברים השונים של אנשים הסובלים ממחלת כלי דם המכונה טרשת עורקים (סקלרוזיס).

הנבחרת המנצחת:

ברוקולי: מכיל את האנטי-אוקסידנט ויטמין E, החיוני למניעת חמצון והיווצרות קרישי דם. מכיל לוטאין שמנטרל את הדבקות הכולסטרול הרע לדפנות כלי הדם ובכך מונע טרשת. אכילה יומיומית של ברוקולי מורידה רמות של כולסטרול. אפשר לשלבו גם עם מיץ ירקות.
טיפ: ככל שהברוקולי ירוק מכיל יותר לוטאין.
ערך מוסף: מונע הזדקנות רשתית העין ומגן מפני היווצרות קטרקט.

בצל: 
מה שגורם לנו לבכות גורם לגוף לחייך! הגופרית שבו גורמת לדילול דם ולהעלאת הכולסטרול הטוב (HDL). בנוסף מכיל קוורציטין, נוגד חמצון הפועל בעיקר כנוגד דלקת. מאחר והיווצרות הפלאק על דפנות כלי הדם הוא תהליך דלקתי הקוורציטין פועל למניעתו.

טיפ: למזעור תופעות הריח אפשר ללעוס פטרוזיליה או ביס לחם.

ערך מוסף: הבצל יעיל גם בהורדת סוכר וכן מטפל בריהיניטיס (נזלת כרונית על רקע אלרגי).

 

עגבנייה: מכילה את המרכיב המרכזי ששמו ליקופן, הצבע האדום. זהו אנטי אוקסידנט המגן על כלי הדם.

טיפ: הליקופן אינו נהרס בבישול להיפך, זמינותו רק עולה, כך שאפשר לצרוך אותו בצורת שקשוקה או ברסק עגבניות.

ערך מוסף: הליקופן מונע את סרטן הערמונית לגברים.


רימון
האנטי-אוקסידנים של הרימון הם אנטציאנינים ושייכים לקבוצת הפוליפנולים המצויים גם ביין. הפעילות של הרימון חזקה לאין שיעור מהיין. שתיית חצי כוס מיץ רימון כל יום תגן מההשפעה השלילית של הכולסטרול הרע ויעכב את חמצונו, יוריד לחץ דם ויגן על דפנות כלי הדם.

טיפ: אפשר לשמור רימונים במקרר עד חצי שנה, אך יש ירידה ביעילות של נוגדי החמצון.

ערך מוסף: הרימון מכיל גם טאנינים חומרים המאטים תהליכי הזדקנות.


סלק
מכיל 2 חומרים פעילים (בטאין וחומצה פולית) המנטרלים את ההומוציסטאין, חומצה אמינית רעילה המקושרת למחלות לב. הסלק מכיל גם אשלגן ומגנזיום שתורמים להורדת לחץ דם ולבריאות כלי הדם. אפשר לצרוך טרי בשילוב מיץ ירקות.

טיפ: אפשר לגרד סלק טרי על סלט ירקות או להוסיף קוביות למרק ירקות.

ערך מוסף: הסלק מטפל בעצירות, היחיד שאינו גורם לגזים ולנפיחות. דבר נוסף מצוין לניקוי כבד.

בנוסף לתזונה האופטימאלית המומלצת ישנם גם צמחי מרפא ותוספי תזונה שאני ממליצה עליהם בטיפול הנטורופתי לאיזון פרופיל שומני הדם. צמחים שמפעילים את כיס המרה ומעודדים ייצור מרה בכבד המכונים צמחים כולרטים וכולגוגים, הם יסייעו בהפחתת רמת הכולסטרול בדם. צמחים נפוצים לשימוש זה הם שן הארי (טרקסקום), ארטישוק (סינרה), גדילן (סיליבום מריאנום) ועוד.

לסיכום
כל שנותר זו ההבנה שאין לנו על מי לסמוך אלא על עצמינו! אז קחו את הבריאות בידיים כי קשה לזכות בה מחדש. לשמור על הבריאות זה לא משהו שעושים באופן חד פעמי, זה תהליך שאינו נגמר וכל חיינו אנו בתוך התהליך הזה. עשו זאת באהבה ושמחה כי בריאות פיזית היא גם בריאות נפשית.

יש לכם שאלות נוספות על תזונה של כולסטרול גבוה בדם ? אתם מוזמנים ליצור עימי קשר ואשמח לענות לכם על כל שאלה. מנפלאות הקטניות
הרימון מוסיף המון


באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279חזרה למאמרים >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
מאמרים קשורים
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת