הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

רדיקלים חופשיים

רדיקלים חופשיים

מהו רדיקל חופשי? - זוהי מולקולה שחסר לה אלקטרון, לכן רדיקלים חופשיים אינן יציבות מבחינה כימית. כדי להתייצב כל מולקולה כזאת, מנסה להשיג לעצמה את האלקטרון שחסר לה. האלקטרון החופשי – הופך להיות רדיקל חופשי תוקפני "אקטיבי" הפוגע בסביבתו. הוא מתנגש באטומים יציבים בסביבתו ו"גונב" מהם את האלקטרון החסר. כך הוא גורם לשינויים באטומים או במולקולות בהם התנגש, והופך אותם עצמם לחסרי יציבות ולרדיקלים חופשיים. לתהליך זה קוראים חמצון. אם המולקולות שהותקפו על ידי הרדיקלים החופשיים הם חומצות גרעין כ-DNA, הקובעים את התכונות הגנטיות שלנו, או חלבונים או אנזימים, עלול להתפתח נזק קשה המתבטא בהפרעה תפקודית, או מחלה הקשורה לתפקוד התקין של המולקולות בהם פגע הרדיקל החופשי.

חלק מהרדיקלים החופשיים נוצרים בגוף באופן טבעי, כמו בנשימה, תהליכי חילוף חומרים ובפעילות גופנית אינטנסיבית. המערכת החיסונית מייצרת במידת הצורך רדיקלים חופשיים להשמדת וירוסים וחיידקים. רדיקלים חופשיים אחרים נוצרים בגופנו כתוצאה מחדירת חומרים רעילים כגון ריסוס והדברה בירקות ובפירות שאנו אוכלים. סיגריות, קפה, אלכוהול, עשן תעשייתי, קרינה, עשן מכוניות, סטרס מתמשך ועוד.

מה הנזק שגורמים לנו הרדיקלים החופשיים? - רדיקלים חופשים עלולים לפגוע בכל חלקה טובה בגופנו ובחומרים המרכיבים אותו - בחלבונים, בשומנים, בפחמימות, בחומצות גרעין ועוד. עודף רדיקלים חופשיים לאורך זמן גורם להתפתחות מחלות שונות כגון מחלות לב, אלצהיימר, פרקינסון, סרטן, האצת תהליכי הזדקנות הכולל גם קמטי העור.

אחד המנגנונים בהם פוגעים הרדיקלים החופשיים הוא הרס קרומי התאים, דבר המוביל להרס התאים. הרדיקלים החופשיים יכולים לפגוע גם ב DNA וב RNA, דבר המשבש את פעילות התאים ועלול לגרום להם להפוך לתאים סרטניים. בואו לא נכחיש שיש לרדיקלים החופשיים גם תפקידים מועילים, הם אמורים להשמיד וירוסים וחיידקים. הבעיה המרכזית היא שבתנאי החיים המודרניים נוצרים הרבה יותר מידי רדיקלים חופשיים מהדרוש, ולכן הם הופכים להיות גורמי סיכון לסרטן.

פעילות גופנית וסטרס

 
באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 

לתיאום פגישה 054-8091279


חזרה לסרטן - מחלת המאה >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת