הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

עצירות | Constipation

עצירות | Constipation

אם אתם סובלים מעצירות – אתם לא לבד. עצירות זו אחת הבעיות השכיחות ביותר בעולם המערבי המודרני. למעשה כמעט כל אדם יחווה תסמינים הקשורים לעצירות בשלב זה או אחר של חייו. לא אחת אני מקבלת מטופלים אשר מגיעים אלי על מנת להוריד במשקל ומשום מה כל מה שהם עושים לא גורם לירידה במשקל. בתשאול מעמיק אני מבינה מדוע הם לא מורידים ולו גרם במשקל. הגיעה אלי ח' אשר הצהירה בפני שלא משנה מה יהיה התפריט שאמליץ לה ברור לה שלא תוריד במשקלה אפילו גרם. היא ביקרה אצל דיאטנית קלינית של קופ"ח וזו אמרה לה "את אוכלת 1500 קלוריות ואין לי ממה להוריד לך, תמשיכי לאכול כך". כשהגיעה אלי, בתשאול הבנתי שהיא סובלת מבעיות רבות במע' העיכול ובין היתר גם עצירות קשה וכרונית. חשוב לציין שעשינו שינוי באורח החיים ובתזונה – מע' העיכול נרפאה, העצירות עברה ומכאן הירידה במשקל הייתה קלה להפליא. זו רק אחת מאין סוף הדוגמאות שאני רואה בקליניקה שלי יומיום.

אז מהי עצירות? - כשהגוף במצב תקין ובריא, עוברת הפסולת, קרי, הצואה שנוצרת בגופנו דרך מערכת העיכול בצורה סדירה וצפויה. יש מצבים שהמעבר איטי במיוחד, מצב זה מכונה עצירות. הדחף לפעולת המעיים איטי או שנעלם לחלוטין. לזה מתלווה בד"כ תסמינים שונים. ברפואה קונבנציונאלית יציאה אחת פעם ביומיים-שלושה לא נחשבת לעצירות, אלא אם המטופל בעבר היה יוצא פעם ביום. אנו רוצים שתהיה יציאה פעם ביום, כדי להיפטר מרעלים. רב האנשים לא מודעים לחשיבות של יציאה פעם ביום. עצירות אינה סתם אי-נוחות, אלא עלולה להשפיע על התפקוד הכולל של מערכת העיכול ועל קשת רחבה של מחלות ותסמינים שונים כמו עייפות, כולסטרול, רגישויות וגירויים בעור ואף סרטן המעי הגס. נוכחות פסולת במעיים לזמן ארוך, מאפשרת ספיגה חוזרת של רעלים למחזור הדם או פעילות חיידקית במעיים היכולה להתפתח למחלות דלקתיות שונות.

בעולם המערבי העצירות היא הפרעה שכיחה של מערכת העיכול. התזונה המקובלת בעולם המערבי – העתירה בשומן ודלה בסיבים תזונתיים ובנוזלים היא הגורם ברוב המקרים. נוסיף לזה גם מצב נפשי, סטרס מתמשך ומרוץ בלתי פוסק אחרי הלא נודע, נקבל מצב של עצירות קשה וכרונית! מתח או רגשות מודחקים הם מגורמי העצירות שלא מרבים לתת עליהם את הדעת. קיים קשר ישיר בין רמות לחץ נפשי לבין תנועתיות המעי.

ישנם כמה סוגי עצירות - עצירות זמנית הנובעת מגורמים רבים כמו תזונה ופעילות גופנית לא מספקת. עצירות כזו תגיב ברוב המקרים לשינויים פשוטים בתזונה ובאורח החיים. לעומת זאת עצירות ממושכת וכרונית תדרוש אבחון וטיפול יותר מעמיק. במחקרים נמצא כי כ-20% מהאוכלוסייה מוגדרת כסובלת מעצירות. העצירות יכולה לפגוע בכולם, אולם שכיחותה עולה ככל שאנו מתבגרים. זאת בשל ירידה בצריכת המזון, ירידה בפעילות הגופנית, החלשות שרירי הבטן והאגן ושימוש מוגבר בתרופות. נשים סובלות מעצירות בתדירות הגבוהה פי שלוש מגברים. הסיבה לכך אינה ברורה וההשערות מתייחסות לשינויים הורמונאליים.

מה הגורמים לעצירות? – אחד הגורמים לעצירות הן התרופות הרבות שאנו נוטלים ועם הגיל, כאמור, זה גובר. קבוצות תרופות בולטות הידועות כגורמות לעצירות הן לדוגמא נוגדי הצרבת, תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, תרופות נוגדות דיכאון, משככי כאב, תרופות משתנות ותוספי ברזל.

גם אורח החיים משפיע וגורם לעצירות:

• תזונה לקויה כגון פחמימות מזוקקות, מזון דל בסיבים.
• שתייה מועטה ולא מספקת.
• מתח וסטרס מתמשך וכן גורמים נפשיים.
• חסר אנזימי עיכול - מזון לא מעוכל נשאר יותר זמן במערכת ויכול לגרום לתסיסה וריקבון.
• אי סבילות למזון (לקטוז או גלוטן) - האוכל לא יעוכל ויגרום לתסמינים נוספים.

טיפול

הכלל החשוב ביותר בטיפול בעצירות הוא לברר את הסיבה לתופעה ולמגר אותה. חובה לעשות שינוי הרגלי חיים: שינוי חשיבתי, פעילות גופנית, ניקוי כבד ואיזון מערכת עיכול. חשוב לאמץ בהדרגה תפריט עשיר בסיבים תזונתיים המצויים בדגנים מלאים (כגון שיבולת שועל, שיפון, כוסמין, אורז מלא, קינואה, כוסמת, דוחן), ירקות, זרעים ואגוזים. לסיבים התזונתיים יש חשיבות רבה בטיפול בעצירות. הכמות המומלצת היא 20-30 גרם ליממה. הסיבים מעלים את משקל, נפח, תכולת המים וכמות החיידקים בצואה ובכך מזרזים את המעבר במעי. חשוב באותה מידה לשתות נוזלים בכמות נאותה. וכן למצוא פעילות הגורמת להרפיה כגון טיפולי מגע, יוגה וכדומה.

עצירות בילדים

עצירות בילדים היא דבר שכיח מאוד. עצירות מפריעה ומשבשת הן את חיי הילד והן את חיי משפחתו. חשוב לדעת שברוב המקרים ניתן לטפל בה יחסית בקלות. לא כדאי לדחות את הטיפול בעצירות. קיימות אפשרויות טיפול יעילות אשר יקלו על ילדכם, בייחוד אם תתחילו בטיפול בשלב מוקדם.

המלצות לטיפול בעצירות בילדים:

• חשוב לקבוע שעה קבועה ביום להתפנות. זמן טוב הוא בבוקר לאחר הארוחה, אז המעיים נמצאים בשיא פעילותם. אסור לזרז ילד היושב על האסלה.

• לא להשתהות ולא להתאפק, כשהילד מרגיש צורך חשוב מיד להתפנות ולא להשתהות.

• חשוב להקפיד על שתייה מספקת של מים, הם מרככים את הצואה ומקלים על ההתפנות.

• חשוב לשלב סיבים תזונתיים בתפריט היומי של הילד. סיבים נקבל מפירות וירקות על קליפתם,           דגנים מלאים וקטניות.

• חשוב לעודד את הילד לפעילות ספורטיבית ופחות ישיבה מול מחשב ומסך הטלויזיה, הנעת הגוף         מסייעת בהגברת תנועתיות המעיים.

• יש לוודא שהישיבה על האסלה נכונה - כאשר רגליו של הילד נתמכות על שרפרף ולא תלויות באוויר.

• הישיבה בשירותים לא אמורה להיות טראומתית אלא חוויה חיובית – אפשר לבחור ספר אהוב אשר      יהיה מיועד רק לשירותים.

עצירות בתינוקות

עצירות בתינוקות אף שכיחה ומשתנה מתינוק לתינוק, בדרך כלל זה תלוי במזון שהוא אוכל.
פעמים רבות נראה כי התינוק מאדים, לוחץ ומתאמץ בעת ההתפנות. הדבר אינו בהכרח מעיד על עצירות. בתינוקות מרקם הצואה חשוב יותר מתדירות היציאות.
כיצד נזהה שלתינוק יש עצירות? - צואה של תינוק היא נוזלית או רכה. צואה קשה שנראה כי הוצאתה גורמת אי נוחות לתינוק, עשויה להצביע על עצירות.

המלצות לטיפול בעצירות בתינוקות:

• הזנה בבקבוק – ויש לוודא שהכנתם את הפורמולה עם כמות מספקת של מים על פי ההוראות.

• אפשר לתת לתינוק מעט מים בין ההאכלות.

• לתינוקות גדולים יותר (מגיל 5 חודשים) אפשר לתת רסק פירות על קליפותיהם.

• אמבטיה חמימה ועיסוי הבטן בכיוון השעון עשויים לעזור, עם שמן שקדים או שמן זית ושמנים אתרים    קמומיל והדס.

• פעילות פיזית עדינה - להניע את רגלי התינוק בעדינות רבה בתנועות "דיווש" באופניים. תנועות אלו     עשויות להמריץ את פעילות המעי.

לסיכום: עצירות זוהי תסמונת הפוגעת באיכות החיים אצל ילדים ומבוגרים כאחד. עצירות היא תופעה שכיחה האופיינית לעולם המערבי המודרני הכולל מזון מהיר, מעובד ומזוקק. יש מה לעשות, ניתן לפתור את הבעיה בשינוי אורח החיים והתזונה ויפה שעה אחת קודם.

באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279

 

חזרה לאינדקס מחלות >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת