הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

תולדות ה- ADHD, הפרעות קשב וריכוז

תולדות ה- ADHD, הפרעות קשב וריכוז


תופעת ה-ADHD או הפרעות קשב וריכוז אינן חדשות - לצ'רצ'יל, לאיינשטיין ולכמה מהאנשים הדגולים ורבי ההשפעה בכל הזמנים היה מכנה משותף אחד, הם ניקזו את ההיפראקטיביות שלהם, את הדחף ואת הדבקות במטרה לכיוון אחד – להגיע לגדולה.

התופעה תוארה לראשונה כמעט לפני מאה שנה. כמה מהעבודות הראשונות בתחום זה נעשו בידי רופא ילדים אנגלי ידוע, ג'ורג' סטיל. כיום הוא נחשב לדמות אב מכובדת, שזוכרים אותה בזכות התיאור הקלאסי של מחלת פרקים אצל ילדים, מחלה שנקראת עד היום "מחלת סטיל".

ההתנהגויות האלה נצפו כבר על ידי אחרים כמה שנים קודם לכן, אבל היה זה סטיל שב-1902 זיהה ותיאר לראשונה את ההפרעה. הוא שם לב שלקבוצה ממטופליו, בעיקר בנים, יש קשיי התנהגות שהחלו לפני גיל שמונה. לרובם היו הפרעות קשב, פעילות יתר, והם היו שונים מיתר הילדים בהתנגדותם לקבלת משמעת. סטיל טען שילדים אלה אינם מסוגלים לשלוט בעצמם כראוי, שהם תוקפנים, ובשפתו הויקטוריאנית אמר שהם לוקים ב"העדר בקרה מוסרית". הוא חשב שהמצב הזה הוא כרוני וביולוגי מיסודו (מולד), ושאין הוא נגרם על ידי הורים רעים או סביבה גרועה. מה שתואר על ידי סטיל בסוף המאה הקודמת הוא, מן הסתם, מה שהיינו מאבחנים היום כהפרעות קשב וריכוז או ADHD יחד עם הפרעות התנגדות וסרבנות, או הפרעת התנהגות.

מעניין לציין שבאותה עת הייתה בריטניה המדינה המובילה בעולם בהבנת תופעת ה-ADHD. למרבה הצער, במהלך המאה העשרים עברה התעניינותם של החוקרים הבריטים לסגנון אנליטי יותר בפסיכיאטריה, והעיסוק בהפרעה זו עבר לידי אמריקאים.

בשנת 1937 טיפלו בקבוצה של אנשים בעלי קשיי התנהגות שהיו מאושפזים בבית חולים ונתנו להם טיפול חדשני. הם קיבלו את התרופה אמפטמין, ולהפתעת הכל השתפרו קשיי ההתנהגות במידה רבה. עשרים שנה חלפו עד שהשימוש בתרופות ממריצות נעשה מקובל, אבל הממצא המקרי הזה השפיע במידה מכרעת על כיוון הטיפול בעתיד.

בשנות ה-50 וה-60 של המאה העשרים התחילו להבין שרוב הילדים עם הפרעות קשב או ADHD לא סבלו מעולם משום פגיעה מוחית. לכן ריככו את השם מ"נזק מוחי מזערי" ל"ליקוי תפקודי מזערי במוח". מהשם החדש משתמע שהמוח נורמאלי, אבל בתפקודו חל שיבוש קל מאד, והוא המקור לבעיות ההתנהגות. המונח הזה לא היה מוצלח מעולם, אבל לפחות השתמע ממנו שהתופעה מורכבת מקבוצת התנהגויות, והאשמה היא במוח ולא בשום גורם אחר.

בתחילת שנות ה-60 תוארה בפעם הראשונה תסמונת הילד ההיפראקטיבי ובעל הפרעת קשב וריכוז. התסמינים היו מעורפלים במידת מה, אבל את ההפרעה ראו כחלק מאופיו של הילד, ולא כתולדה של נזק מוחי. בשנות ה-60 וה-70 השתמשו גם במונח "נזק מוחי מזערי" וגם במונח "היפראקטיביות", מונח זה נקלט בציבור.

בתחילת שנות ה-70 הפיצה הקנדית וירג'יניה דאגלס את ההשקפה האומרת, שהפרעת קשב היא תסמין חשוב יותר מהיפראקטיביות. בסוף שנות ה-70 היא פרסמה חיבורים מרשימים מאד, ובעקבותיהם התקבל המונח "הפרעת חוסר קשב" בספר האבחנות הפסיכיאטריות של אגודת הפסיכיאטרים האמריקנית – DSM.

ב-1987 תיקנה אגודה זו את המונח והיום משתמשים במונח "הפרעות חוסר קשב והיפראקטיביות". ב-1994 פרסמה האגודה את הכרך האחרון שלה ושם מתארים הפרעת ADHD בלי התנהגויות פעלתניות אימפולסיביות, ו-ADHD שיש בו צירוף של השניים. הרבה הורים, מורים, ואנשי חוק עדיין משתמשים במונח הפופולרי - הפרעת קשב (ADD), אבל אם רוצים לדייק, יש לומר "היפראקטיביות והפרעת קשב".

הראשון שהגדיר במאה הזאת את ה-ADHD היה סטיל, שתיאר קבוצת התנהגויות הנובעות ממקור ביולוגי מולד, והן בעלות סיכויי ריפוי נמוכים. לאחר מכן הניחו שהבעיה נובעת מנזק מוחי. אחר כך התמקדו רק בהיפראקטיביות, ולאחר מכן ייחסו חשיבות מוחלטת לתזונה, וסברו שבעזרתה אפשר לפתור את הבעיה לפני גיל בית הספר התיכון. ההגדרה המקובלת כיום מתארת קבוצת התנהגויות מולדות שהעיקרי מביניהן היא הפרעת קשב, ובדרך כלל היא כוללת גם אימפולסיביות ופעלתנות יתר. אלה הן בעיות ממושכות, ובמקרים רבים התסמינים ממשיכים גם בשנות ההתבגרות והבגרות של ילד.


עצות מועילות לשיפור ההתנהגות
הקשר התזונתי להפרעות קשב וריכוז

 
הטיפול הטבעי משפר את יכולתו של הילד לקשב וריכוז וכן מפחית אי שקט ע"י שינוי תזונתי, פורמולות צמחי מרפא, תוספי תזונה וכן תמציות פרחי באך בהתאם לצורך. הורים רבים מדווחים על שינוי מהותי של התנהגות הילד תוך זמן קצר. 
צרו קשר לתיאום פגישה 054-8091279חזרה להפרעות קשב וריכוז >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת