הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

מזהמי וטפילי מעיים | Intestinal worms - Parasitic worm

מזהמי וטפילי מעיים | Intestinal worms - Parasitic worm
 


לאחרונה מגיעים אלי יותר ויותר אנשים הסובלים מ'בעיות בעיכול' הבאות לידי ביטוי בנפיחות, גזים, עייפות, תשישות, גרד בפי הטבעת, קושי בהירדמות, קושי בריכוז ועוד ועוד...עושה רושם שהסובלים מזיהומי מעיים מספרם הולך וגואה. אז מה עושים, יש בכלל מה לעשות? כן יש לנו הרבה מה לעשות! לפני ה'מה לעשות' אתן סקירה כללית על מה זה בכלל.

נתחיל מתולעי המעיים שהן אחת המכות הטורדניות והשכיחות ביותר שילדים מביאים איתם הביתה מהגן. סוג התולעים הנפוץ ביותר הוא תולעי מחט (oxyuria), תולעים עגולות (סקריאזיס), תולעי וו (אנקילוסטומה), תולעי שוט (טריכוריאזיס). התולעת בצורתה הבוגרת נראית כמעין חוט בגוון לבן ואורכה בין 2-10 מ"מ. כל תולעת בוגרת מסוגלת להטיל כאלפי ביצים, ומיד לאחר ההטלה היא מתה.

קשה מאוד למנוע הידבקות, אך חינוך להיגיינה חשוב מאוד ובהחלט עשוי לעזור. חשוב לחנך את הילדים לשטיפת ידיים עם סבון לאחר השירותים, נטילתן לפני אכילה, גזיזת ציפורניים וניסיון למנוע מהילד ככל האפשר להכניס ידיים לפה. חשוב גם להחליף בגדים עליונים ותחתונים מדי יום ולכבס את המצעים שבאו במגע עם ילד שנדבק בתולעים.

התסמינים הם: גרד סביב אזור פי הטבעת, בעיקר בלילה. אצל בנות התולעים נודדות לאזור הפות ויוצרות גם שם תחושת גרד וצריבה. תסמינים נוספים כגון אי נוחות בבטן, שלשול או עצירות לחילופין, נפיחות בבטן, גזים, תשוקה לפחמימות בכלל ולמתוקים בפרט, צואה במרקם שונה מהרגיל, שינויים במצב הרוח, עצבנות, הפרעות קשב וריכוז, תת ספיגה, נשירת שיער, אלרגיות, מעי רגיז ועוד.

התולעים הנקבות הבשלות נודדות להטיל את הביצים באזור פי הטבעת בשעות הלילה וגורמות לגירוי באזור. בנוסף על כך, בלילה ישנם פחות גירויים המסיחים את הדעת, ולכן תחושת הגירוד והעקצוץ בולטים במיוחד. ניתן להבחין בתולעים באמצעות פנס לאזור פי הטבעת וניתן לזהות את התולעים הן לבנות ודקיקות דוגמת חוטים לבנים, ניתן גם לבדוק אם בצואה יוצאות תולעים חיות.

ישנם הרבה גורמים מזהמים שיכולים לחיות במעיים ולגרום לבעיות רבות, ויותר מזה, לעיתים כאשר ישנו מזהם אחד כגון תולעים, יש סיכוי גדול שקיימת נוכחות של מזהמים נוספים.

סוגי מזהמים עיקריים:

הליקובקטר פילורי – האבחון מתבצע באמצעות בדיקת הנשיפה. הימצאות החיידק שכיחה מאוד באוכלוסייה. לעתים הבדיקה יוצאת תקינה על אף שהחיידק קיים ועלול לגרום לבעיות ותסמינים שונים.

אמבות – הימצאות אמבות במערכת העיכול יכולה להיות ללא סימפטומטית אך מאידך, יכולה לגרום לסימפטומים רבים. התסמינים משתנים בהתאם לסוג האמבות – ישנם מינים רבים. ישנן אמבות הנוטות ליצור ציסטות – מה שעלול להראות בטעות כגידולים במעי, וישנן אמבות שיכולות לגרום לתסמינים קשים, שלשולים ודלקות מעי לא סימפטיות. זה גם אופייני לאלה החוזרים מטיול במדינות המזרח והם מכירים היטב את התופעה.

בלסטוציסטיס – מדובר על טפילים יחסית מאוד שכיחים הנמצאים במעי ועשויים לגרום לטווח סימפטומים המאובחן לעיתים קרובות כ- IBS (תסמונת המעי הרגיז) מאחר ויכולים לגרום לעצירויות ושלשולים, בחילות, התכווצויות בבטן, עייפות, חולשה ותשישות, נפיחות וגזים עם כאבי בטן, שינויים במצב הרוח, אלרגיות למיניהן כולל קשיי נשימה, בעיות עוריות, מזון לא מעוכל בצואה ועוד.

קנדידה – קנדידה היא מזהם פטרייתי המצוי במעי ואנו בדרך כלל חיים איתו בשלום. הצרות מתחילות כשהפטרייה משגשגת וגורמת לסימפטומים רבים. יש נטייה מוגזמת בקרב מטפלים להכריז על מצב קנדידה כאשר זה לא תמיד נכון. בדיקות צואה לקנדידה עשויות לצאת חיוביות אך השאלה היא מה הרמה ומה מצב האדם מבחינה סימפטומטית.

הטיפול הקונבנציונאלי

אחת התרופות הקונבנציונאליות לתולעי מעיים הן ה'וורמוקס' וה'פלג'יל' (מטרונידזול). לעניות דעתי, התולעים פיתחו עמידות בפני תרופות אלו, אחרת אין לי הסבר לסיבה שכמעט תמיד לאחר טיפול חוזרים אלי עם הבשורה שהתולעים שרדו או חזרו. זאת לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים לטפל בתרופות וללא הצלחה.
התרופות השכיחות להליקובקטור פילורי הן שני סוגי אנטיביוטיקה קלריטרומיצין ומוקסיפן. כמו כן תרופה נוגדת חומצה כגון אומפרדקס, לוסק, לנטון או קונטרלוק. הטיפול הזה בדרך כלל קוטל את האדם לפני החיידק. אני מכירה כמה אנשים שבאמצע הטיפול קרסו ואושפזו. האנטיביוטיקה מחסלת לא רק את החיידק הפתוגני אלא גם את סביבת החיידקים הטובים שתפקידם להגן ולהילחם בפתוגנים ומותיר סביבה עקרה שיהיה קשה מאוד למלאה שוב בחיידקים פרוביוטיים טובים שישגשגו וישתרשו במעיים ויעשו את תפקידם כהלכה.

טיפול נטורופתי טבעי

לא מספיק לפעול כנגד המזהם הטפילי ולחסלו, חשוב לא פחות לחזק את הגוף עצמו שהוא הפונדקאי / המאחסן כדי לאפשר לו להתמודד טוב יותר ואף למנוע הישנות הבעיה. מטרת הטיפול הנטורופתי לדאוג לסביבת מעי שלא תאפשר לתולעים להתפתח שוב, ובכך לפתור את הבעיה מהשורש. תזונה מומלצת – מזונות עשירים בסיבים תזונתיים אשר גורמים לגריפה של התולעים וביציהם והוצאתם מהמעי. בנוסף, הסיבים התזונתיים המכונים פרביוטיקה, הינם מצע לגדילת חיידקים פרוביוטיים היעילים בשמירה על המעי כנגד טפילים. כמו כן מומלץ להסיר את הסוכר מהתפריט. תזונה עתירת סוכר מחלישה את מערכת החיסון ועמידותו של הגוף בפני התולעים. בנוסף, התולעים ניזונות מסוכר, סביבה דלה בסוכר לא תאפשר להם לשגשג. חשוב להדגיש - כשאדם מאובחן עם תולעי מעיים או חיידק ההליקובקטר פילורי חשוב שכל המשפחה תקבל טיפול גם כאשר אין סימפטומים.

מתח וסטרס בהחלט יכולים להחמיר ולהעצים כל בעיה או מחלה כמו גם את מצב טפילי המעיים. במצב של סטרס מתמשך הגוף נחלש ומערכת ההגנה של הגוף לא מתפקדת במיטבה ולא עומדת על המשמר, וכך ההדבקות במצבים אלו תהיה הרבה יותר קלה כמו גם ההתרבות והשגשוג של מזהמים קיימים אחרים.

טיפים (מהמטבח) להתמודדות עם תולעי מעיים

• מומלץ לטחון גרעיני פפאיה – כפית כל יום בתוך חצי כוס מים.
• גרעיני דלעת לא קלויים - לאכול על הבוקר, על קיבה ריקה. אפשר לטחון ולהכניס למזונות כמו יוגורט, סלט, ממרח אבוקדו וכן הלאה.
• גזר חי לאכול במהלך היום.
• שמן שום למריחה בפי הטבעת, להשיג בחנויות טבע ובתי מרקחת. אפשר להכניס שמן שום ליוגורט. 
• כמוסות שום לשימוש בתור נר להשיג בחנויות טבע ובתי מרקחת.
• אכילת מזונות עם שום טרי.
• קליפת רימון מכילה חומרים שהורגים תולעי מעיים. ניתן להכין מרתח מקליפות רימונים, להמתיק בדבש ולשתות על קיבה ריקה.
• שתי כפות אבקת קצח עם חצי כוס שמן זית וראש שום כתוש, לקחת כפית ביום. אם זה מצליח, אפשר גם למרוח על המקום חיצונית.
• תמצית זרעי אשכוליות – מחטא את מערכת העיכול.
• היגיינה – חשוב לשמור על היגיינה, ולחנך לרחיצת ידיים לעתים תכופות. כמו כן יש לכבס בגדים תחתונים ומצעים שבאו במגע עם ילד שנדבק. יש להקפיד לגזור ציפורניים.

מאחר ואנו חיים בעולם מהיר ודינאמי אני ממליצה לדלג על הניסיונות ואם 'יעבוד או לא יעבוד' ולהגיע לאיש מקצוע שימליץ על בדיקה מקיפה של מע' העיכול (לא בקופ"ח) מה שיאפשר לדייק את הטיפול, וירקח עבורכם פורמולת צמחי מרפא שיכולים לעשות את העבודה באופן מקצועי ונוח עם הצלחה בטוחה. איש מקצוע טוב משלב גם שינוי תזונתי תוך התייחסות אישית למטופל ולכל הפרמטרים מסביב. אין לעשות שימוש בצמחים ללא התייעצות עם איש מקצוע.

כאשר מתמידים בטיפול, יש סיכוי טוב להצליח למגר את הבעיה, למרות ואף על פי שישנם טפילים מאוד עקשנים גם אותם אנו ממגרים. הטיפול הטבעי יכול להניב תוצאות מצוינות. חשוב לדעת לשלב כלים טיפוליים טבעיים ויש רבים ומגוונים, וכאמור, חשובה מאוד ההתמדה.

 
באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צרו קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279

חזרה לאינדקס מחלות >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת