הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

תוספים תזונתיים

תוספים  תזונתייםתוספים תזונתיים הלא הם הויטמינים והמינרלים הם קבוצה של תרכובות אורגניות בעלות פעילות ביולוגית, החיונית לתפקודו התקין של הגוף החי ולבריאותו. הויטמינים והמינרלים נחוצים לגוף בכמויות זעירות של מיקרוגרמים עד גרמים.

התוספים התזונתיים הפכו לחלק כמעט בלתי נפרד מהתזונה היומיומית שלנו בעולם המערבי. קיימות היום אינסוף חב' יצרניות המפתחות את נושא תוספי המזון ומשווקות באופן אגרסיבי את השימוש בתוספים אלה.

‏יש הדוגלים בנטילת תוספים רבים ובמינונים ‏גבוהים משום התזונה הלקויה בעולם השפע המודרני. אם במקביל יש הטוענים כי תוספי המזון אשר בודדו ממזונות שלמים אינם יעילים והם אינם יכולים להחליף ‏את המזון השלם. חשוב לשלב נכון את התוספים עם תפריט תזונתי מתאים. בטיפול נטורופתי יש מקום נכבד לתוספי המזון אך אני ממליצה ליטול את התוספים רק ‏בהכוונת מטפל מקצועי ומוסמך שכן עלולות להיות תופעות לוואי ואינטראקציות עם תרופות. ‏
הויטמינים אינם מספקים אבני בנין לתאי הגוף ואף לא אנרגיה, אך, מרביתם חיוניים לניצול האנרגיה המופקת מחומרי המזון. וזה גם מסביר את הכמויות המזעריות הדרושות לגוף לעומת כמויות המזון הדרושות לגוף. הויטמינים מסדירים ומווסתים בגוף תהליכי בנייה, מסלולים של ניצול אנרגיה מטבולית ותהליכים פיזיולוגיים רבים אחרים.

הגוף שלנו זקוק לנוטריינטים, כלומר, מרכיבים הנחוצים לתפקוד ולקיום חיים, אנו זקוקים לפחמימות, חלבונים ושומנים בתזונה שלנו. גופנו גם זקוק לויטמינים ומינרלים כאשר מומלץ לצרוך קודם כל מתזונה נכונה ולא מתוספים ואם תוספים אז בכמויות מזעריות - מק"ג עד גרמים.

נוכחותם של הויטמינים במזון היא הכרחית, כי את חלקם אין הגוף מייצר כלל, ואת חלקם האחר אין הוא מייצר תמיד בכמויות הנחוצות, פלורת המעיים מייצרת את הויטמינים: K, ניאצין (B3), ריבופלאבין (B2), ביוטין, חומצה פולית ומעט מאד קובלמין (B12). ויטמין C חיוני שיהיה במזון כי גוף האדם אינו מייצר, ואילו רוב בעלי החיים מייצרים אותו בכמות מספקת ולכן אין הם זקוקים לו במזונם.

הויטמינים מתחלקים ל-2 קבוצות: נהוג לסווג את הויטמינים לשתי קבוצות על פי מסיסותם. ויטמינים מסיסי שומן ואלה המסיסים במים. תכונת מסיסותם קובעת את אופן ספיגתם בגוף, את המטבוליזם שלהם וכן את צורת אחסונם בגוף. 


טיפול נטורופתי יעיל למחלות כרוניות ולמצבי חולי שונים ויטמינים מסיסים בשומן

קבוצת הויטמינים המסיסים בשומנים כוללת ארבעה ויטמינים: A,D,E,K. בשל מסיסותם בשומנים, הם מסתפחים אל השומנים בכל תהליכי העיכול, הספיגה, ההובלה והאנרגיה בגוף. כל ליקוי או מחלה הקשורים לתהליכים אלה כגון חסר במלחי מרה או באנזימים המשתתפים בעיכול שומנים, שלשול או מעי מקוצר עלולים לפגוע בזמינותם של הויטמינים מקבוצה זו ולגרום לחסר. לעומת זאת, מאחר ששומנים עודפים אינם מופרשים בקלות מהגוף, צריכת יתר של ויטמינים אלה עלולה לגרום להצטברותם בגוף ולעתים גם להיפר-ויטמינוזיז, כלומר, רמה גבוהה מדי עלולה לגרום להרעלה. הויטמינים המסיסים בשומן שומרים על יציבותם בחום ולכן אינם נפגעים בד"כ בבישול ואינם הולכים לאיבוד במי הבישול.


 

וויטמין A – בטא-קרוטן

וויטמין A – בטא-קרוטן רטינואידים - זהו שם כללי של קבוצת תרכובות אחדות בעלות מבנה ופעילות דומים, הבולט והמוכר בקבוצה זו הוא הרטינול. רטינול = retina, רשתית. ברשתית העין יש ריכוז גדול של תאים המכילים נגזרות של הרטינול. הרטינול נוצר רק בגופם של בעלי חיים ואינו מצוי בעולם הצומח. ויטמין A מתעכל ונספג יחד עם השומנים. הבטא-קרוטן מפורק בחלקו על ידי אנזים המצוי בדופן המעי ובתוך כך מיוצר ויטמין A. כ 90% מהוויטמין המצוי בגוף נאגרים בכבד, וכמותו שם מספיקה לחצי שנה עד שנה.
המשך לקרוא >>

וויטמין D – וויטמין השמש

וויטמין D – וויטמין השמש וויטמין D הוא הוויטמין היחיד שהגוף יכול לייצר ולכן איננו נחשב, טכנית, כמרכיב תזונתי חיוני. ההיסטוריה של וויטמין D קשורה לחקר מחלת הרככת. במאה ה-17, סבלו ממנה ילדי שכונות העוני באנגליה בשל העשן התעשייתי ובתי הדירות הגבוהים שחסמו את קרני השמש האולטרא סגוליים. היום מוסיפים ויטמין D לתינוקות ולילדים באופן יזום. כמו כן מוסיפים את הוויטמין גם למזונות מסוימים כגון מוצרי חלב, חשוב לצרוך מוצרי חלב מ-3% ומעלה.
המשך לקרוא >>

ויטמין E - טוקופרול

ויטמין E - טוקופרול קיימים 8 רכיבים שונים של ויטמין זה (E-טוקופרול) - 4 טוקופרולים, ו-4 טוקוטיראנולים. ניתן למצוא ברשתות השיווק את הוויטמין במצבו הטבעי די-אלפא-טוקופרול (D טוקופרול), או במצבו הסינתטי והפחות יעיל די-אל-אלפא-טוקופרול (DL טוקופרול).
המשך לקרוא >>

ויטמין K

ויטמין K ויטמין K הוא ויטמין מסיס בשומן. שמו נגזר מהמילה הגרמנית koagulation שפירושה קרישה. ויטמין K חיוני לתפקוד של מספר גורמי קרישה שמעורבים בתהליך קרישת דם.
המשך לקרוא >>

קו אנזים Q10 - אוביקינון

קו אנזים Q10 - אוביקינון השם אוביקינון דומה למילה UBIQITOUS שפירושה "נמצא בכל מקום". הקו אנזים מצוי ברקמות ואיברים הזקוקים לאספקת אנרגיה גדולה לדוגמא: בכבד, לבלב, טחול, בשרירי השלד ובריכוזים גבוהים יחסית בשריר הלב, מע' חיסון, תאי זרע.
המשך לקרוא >>

 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת