הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

גיל מעבר| מנופאוזה | Menopause

גיל מעבר| מנופאוזה | Menopause
תסמונת גיל המעבר אינה מחלה, אלא תהליך הדרגתי וטבעי במחזור החיים, המלווה בתופעות גופניות ונפשיות. בהרבה תרבויות המנופאוזה היא חלק טבעי במהלך החיים ואירוע חיובי בחייה של האישה. החברה המערבית מיחסת סגידה לנעורים וזה גורם לירידה בערך האישה המבוגרת. חוסר ההערכה הזה מחלחל דרך התקשורת כגון טלוויזיה, סרטים וכדומה. לעומת זאת בחברות מסורתיות רבות בעולם האישה מצפה למנופאוזה משום שהיא מביאה איתה כבוד גדול ומנוחה מלידות. מחקרים שנעשו בתרבויות מסורתיות מצביעים על כך שרוב הנשים בחברות אלה תעבורנה את המנופאוזה ללא גלי חום, וסימפטומים אחרים השכיחים במנופאוזה. אוסטיאופורוזיס, למשל, כמעט ולא קיים למרות העובדה שאישה ממוצעת בהרבה חברות מסורתיות חיה לפחות 30 שנים לאחר המנופאוזה.

הגורם העיקרי לסימפטומים אלה הוא ירידה ברמות האסטרוגן, המתחילה בשנות ה-40 ועד להפסקת מחזור הווסת, בסביבות גיל 50. במקביל חלה הפסקה גם בייצור הפרוגסטרון. שני הורמונים אלה הם ההורמונים הנשיים העיקריים. הפסקת הווסת במשך 12 חודשים רצופים מעידה על מנופאוזה, כשהמרווחים הולכים וגדלים ומשתנים מווסת אחת לשנייה.

תסמינים בגיל המעבר: גלי חום, כאבי ראש, יובש בנרתיק, דלקות חוזרות בשלפוחית השתן, חוסר ריכוז ובעיות זיכרון, חוסר שיווי משקל, עייפות פיזית ונפשית, בעיות בשינה

גלי חום - אחד המאפיינים העיקריים של תופעות | תסמונת גיל המעבר, אצל כ-70% מהנשים. בגל חום יש תחושה של חום בפנים, בכתפיים, בראש ובחלק העליון של הגב והוא מלווה בהזעה. לפעמים גל החום מלווה בהסמקה או בתחושת נימול, דופק מהיר, דקירות בידיים או סחרור מחקרים שונים מצביעים על עליית טמפרטורת העור באחת עד ארבע מעלות, אם כי החום הפנימי לא עולה.

יובש בנרתיק - הירידה ברמת האסטרוגן משפיעה על דופן הנרתיק, הדופן נעשית דקה יותר, בלוטות הריר הולכות ונעלמות והרירית מתייבשת. הפרשת הריר בנרתיק יורדת בעת גירוי מיני, וקיום יחסי מין עלול להיות מלווה בכאבים. ניתן לטפל בבעיה ע"י מריחת שמנים לא הורמונליים לפני קיום יחסי המין, ויטמין E יכול לעזור אף הוא. יש להימנע מתכשירים הנוטים לייבש את ממברנת הגוף הכוללים אנטיהיסטמינים, אלכוהול, קפאין ומשתנים. יש להרבות בשתיית מים.

דלקות חוזרות בשלפוחית השתן - 15% מהנשים סובלות בתקופה זו מדלקות חוזרות בשלפוחית השתן. בעקבות הירידה ברמת האסטרוגן והשינויים שהיא גורמת לדופן הנרתיק ולמערכת השתן, נעלמת אוכלוסיית החיידקים בנרתיק ויורדת החומציות, זה כרוך בירידה משמעותית בעמידות הנרתיק ובמערכת השתן בשכיחות הזיהומים בנרתיק.

הטיפול המקובל ברפואה הקונבנציונלית
טיפול הורמונלי חלופי באסטרוגן, מה שנקרא HRT, הינו הטיפול המקובל ברפואה המערבית לטיפול בתופעות | תסמונת גיל המעבר. שימוש קצר מועד ב-HRT נותן הקלה זמנית בסימפטומים, זה לא נותן פיתרון לבעיה, זה רק מעכב את הבלתי נמנע. מתן HRT לטווח ארוך אינו מוצדק מאחר והסיכון גובר על התועלת, יוצאות מן הכלל נשים עם סיכון גבוה לפתח אוסטיאופורוזיס או שיש להן כבר אוסטיאופורוזיס. מאחר שאסטרוגן ופרוגסטרון הראו אפקט מועיל כנגד הידלדלות עצם. HRT אסור לשימוש לנשים עם סיכון גבוה לסרטן השד או נשים עם מחלות אשר אסטרוגן מחמיר את מצבן כמו: סרטן השד, מחלות כבד ומחלות קרדיווסקולריות מסוימות, במקרים אלה השימוש בפרוגסטרון בלבד עדיף.

תופעות לוואי אחרות של HRT - בנוסף לעלייה בסיכון לסרטן השד, HRT מעלה סיכון להתפתחות אבני מרה, קרישי דם וכן תופעות לוואי כמו: בחילות, רגישות בשדיים, סימפטומים הדומים ל-PMS, דיכאון, הפרעות כבדיות, הגדלה של שריר הרחם, הפרעות במשק הסוכר בדם, כאבי ראש, השמנה, נפיחות בצקתית וכן אסטמה.

טיפול נטורופתי טבעי | תופעות גיל המעבר | מנופאוזה
הגישה הטבעית בטיפול בתופעות גיל המעבר ומנופאוזה מתרכזת בשיפור ותמיכה במצב הבריאותי הפיזי, שיפור זה נעשה בעזרת תזונה, פעילות גופנית, תוספי מזון וצמחי מרפא.

טיפול תזונתי לתופעות גיל המעבר | מנופאוזה
מומלץ להכניס לתפריט מזונות העשירים בפיטואסטרוגנים כגון סויה, בעיקר במצבים של יובש בנרתיק ומניעת סרטן השד, זה גם מסביר מדוע סימפטומים של גיל המעבר אינם בשכיחות גבוהה בנשים בתרבויות כגון המזרח הרחוק. האיזופלבונים והפיטוסטרולים המצויים בפולי סויה יוצרים אפקט אסטרוגני הדומה להורמון האסטרוגן.

ספורט ואורח חיים ל תופעות גיל המעבר | מנופאוזה
לפעילות פיזית קבועה יש השפעה ויכולת להוריד את תדירות גלי החום. הפעילות הגופנית מפחיתה את הסיכון לחלות באוסטיאופרוזיס ומחלות לב וכלי דם וסרטן.

הפסקת עישון
נמצא כי נשים מעשנות, גיל המנופאוזה שלהן הוקדם בכ-5 שנים, לכן חובה להפסיק את העישון אשר גורם נזקים רב מערכתיים שאינם קשורים דווקא לגיל המעבר | מנופאוזה.


צמחי מרפא ל תופעות גיל המעבר | מנופאוזה
ישנם צמחים אשר יכולים לסייע בהפחת התסמינים של גיל המעבר | מנופאוזה, אך בכל מצב אין ליטול צמחים אלה ללא ייעוץ מקצועי. הצמחים השימושיים הם: אנג'ליקה, ויטקס (שיח אברהם), קוהוש שחור ועוד.


באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי טבעי יחד איתי צור קשר 
לתאום פגישה 054-8091279

 

חזרה לאינדקס מחלות >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת