הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

אבנים בכליות | Kidney Stone

אבנים בכליות | Kidney Stone
הכליות הם איברים דמויי שעועית בגודל אגרוף. הם ממוקמות באמצע הגב מתחת לצלעות. תפקיד הכליות לסנן את הדם מפסולת ועודף מים דרך השתן. מקורה של הפסולת בגוף מאוכל ומפירוק נורמאלי של שרירים אקטיביים. תפקידים נוספים של הכליות הוא לאזן לחץ דם, לייצר כדוריות דם אדומות ולחזק את העצמות. תופעת האבנים בכליות הידועה גם כנפרוליתיאזיס (Nephrolithiasis), מתאפיינת בהימצאות אבן אחת או יותר בכליות או בדרכי השתן. האבנים נוצרות כשהשתן הופך להיות סמיך מדי בחומרים כימיים שונים, בעיקר עקב מחסור בחומרים ממיסים מסיבות שונות. או אז עלולים להתגבש גבישים ולהתפתח אבנים.

סיבות רבות ליצירת אבנים בכליות. לכמה סוגי אבנים יש נטייה לעבור לכאורה בתורשה ואילו לאבנים מסוגים אחרים יש קשר למחלות מעיים או לניתוחים לקיצור קיבה ומעיים. אבנים אחרות קשורות לפגמים בצינוריות הכליות ועוד. ניתן לקבוע שכל מה שאינו נפלט מהגוף מסיבות שונות ואיננו מומס, עלול לשקוע, להתגבש ולהפוך לגוש מוצק, לאבן.

במרבית המקרים האבנים עוברות בשתן מבלי שנחוש בהם. אולם אם האבן גדולה דיה, בגודל 2 מילימטרים ומעלה, היא עלולה לגרום לחסימה של צינור השופכה. התוצאה היא הרחבה של הצינור, חסימה של מעבר השתן וכאב עוויתי עז ביותר המורגש לרוב בגב המותני, בבטן התחתונה ובמפשעה. כאבי הבטן העוויתיים הללו המכונים ברפואה "קוליק" גורמים גם לבחילות והקאות. האבן גם פוצעת את צינור השופכה, וגורמת להופעת דם בשתן.

ישנם כמה גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות אבנים בכליות: חוסר צריכת נוזלים והתייבשות, הפחתה של זרימת שתן ונפח שתן, ריכוז גבוה של מרכיבים כגון סידן, אוקסלט, חומצה אורית. או ריכוז נמוך מידי של מרכיבים כגון ציטראט, וכן מספר מחלות – היפרתירואידיזם, גאוט, יתר לחץ דם, קוליטיס, קרוהן, ארתריטיס, זיהום בדרכי השתן ומחלות כליה למיניהם.

אנשים רבים הלוקים באבנים בכליות סובלים מהתייבשות. חוסר בנוזלים מעלה את ריכוז המינרלים בכליה וכך גוברת הסבירות להיווצרות אבנים בכליות. בעת שאתם סובלים מאבנים בכליות, שתו כ-3-2.5 ליטר מים נקיים מדי יום. לאחר שהאבנים יצאו מדרכי השתן, חזרו לשתות כוס מים, אחת לשעה, במהלך היום. שתייה היא האמצעי החשוב ביותר לטיפול באבנים בכליות ולמניעת היווצרותן.

לצמחונים יש סבירות נמוכה הרבה יותר להתפתחות אבנים בכליות מאשר לאוכלי הבשר. אמצו תזונה המבוססת על ירקות טריים בלתי מבושלים ועל דגנים מלאים.

טיפול נטורופתי

• אכלו שעועית, קטניות, אגוזים, זרעים ואגוזים – מזונות אלו מהווים מקור טוב לחלבונים.
• אם אתם מרגישים שעליכם לאכול בשר, אכלו עוף נטול שומן וכן דגים בעיקר דגי הים הצפוני כגון    סלמון, הליבוט וטונה.
• מיץ לימון המעורבב במעט מים חמים הוא תרופה נוספת המסייעת להעלות את חומציות השתן     ולהקל על מעבר אבנים המורכבות אוקסלט הסידן בדרכי השתן. שתו מעט ממיץ זה בארוחת        הבוקר    ובמהלך היום. נמצא שגם מיץ התפוזים מסייע למטרה זו.
• בטא קרוטן - על פי ממצאי מחקרים, מסייע לריפוי דרכי השתן. הקפידו אפוא להרבות באכילת ירקות בצבעי כתום - צהוב וירקות ירוקים עליים.
• אבץ - אכלו 2 כפות גרעיני דלעת מדי יום. במחקרים נמצא כי גרעיני הדלעת המכילים אבץ           מפחיתים    את הסיכון להיווצרות אבנים בכליות.
• נמצא שחסר במגנזיום קשור להיווצרות חוזרת ונשנית של אבנים בכליות. הקפידו לצרוך כמות       גדולה    של מינרל זה המצוי בירקות עליים, אצות קלפ, סויה, שקדים ותפוחי עץ.
• פטרוזיליה ואבטיח משתנים ומסייעים בניקוי דרכי השתן. הוסיפו מאכלים אלה לארוחותיכם כדבר   שבשגרה.

מזונות שיש להימנע מהם

• הימנעו מאכילת מזונות המכילים כמות גדולה של חומצה אוקסלית. הבולטים מבין המזונות האלה הם תרד, עגבניות, חצילים, סלק, קישואים, בטטות, בוטנים, אוכמניות, תותים, קקאו ושוקולד.
• מומלץ להימנע ממיץ אשכוליות, במחקרים נמצא שמיץ זה מעלה את הסיכון להיווצרות אבנים        בכליות.
• שומן מן החי גורם לגוף להפריש סידן. דבר זה עלול לגרום להצטברות של סידן בכליות. הימנעו      מאכילת בשר בקר על כל סוגיו והגבילו את צריכת כל סוגי הבשר האחרים.
• הימנעו מצריכת חלב ומוצריו. הסידן המצוי בחלב, בגבינות, בגלידות ובשאר מוצרי החלב אינו        נספג בקלות במערכת העיכול וסופו שהוא מצטבר כפסולת בכליות.
• כשאתם אוכלים כמות רבה מדי של סוכר לבן, רמת האינסולין עולה. תופעה זו גורמת להוצאת       סידן      מהעצמות ולהעברתו לדרכי השתן. הישמרו מאכילת מוצרים המכילים סוכר לבן. חשוב במיוחד        להימנע לחלוטין משתיית ממשקאות קלים המכילים גם חומצה זרחתית. ממצאי מחקרים מצביעים       על כך שמשקאות אלה מעלים את הסיכון להיווצרות אבנים בכליות.
• מלח, קפאין ואלכוהול תורמים להתייבשות הגוף ומעלים את ריכוז המינרלים בשתן. הפסיקו לצרוך        קפאין ואלכוהול והגבילו מאוד את צריכת המלח שלכם.

לסיכום: עיקר הטיפול הנטורופתי באבנים בכליות יתמקד בבניית תוכנית ריפוי המבוססת על תוכנית תזונתית מיוחדת ומותאמת אישית. בתוכנית זאת יילקחו בחשבון אורח חייו של המטופל, התפריט התזונתי אליו הוא רגיל ועוד גורמים שונים, ההמלצות יכללו תוספי תזונה וכן צמחי מרפא.

 


באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי טבעי יחד איתי צור קשר 
לתאום פגישה 054-8091279

חזרה לאינדקס מחלות >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת